Olej czy lakier do drewna – co wybrać
Olej czy lakier do drewna – co wybrać?
16 kwietnia 2019
Ługowanie drewna - odnawianie drewnianych powierzchni
Ługowanie drewna – sprawdzony sposób na odnawianie drewnianych powierzchni
20 maja 2019

Bielenie drewna – jak to zrobić krok po kroku?

Bielenie drewna – jak to zrobic krok po kroku

Bielenie drewna to metoda wizualnego postarzenia wybranych powierzchni, dzięki której meble czy podłoga zyskają nowy wygląd i niepowtarzalną szlachetność. Sposób odnawiania elementów drewnianych ukrywa niedoskonałości powierzchni i wyostrza ich niebanalne usłojenie. Czym najlepiej postarzyć powierzchnię i jak wykonać bielenie drewna krok po kroku?

Przejdź do następnych akapitów:

Bielenie drewna – modny sposób na przemianę drewnianych powierzchni w domu i na zewnątrz

Bielenie drewna to jeden ze sposobów na odnowienie, odświeżenie i odmianę mebli domowych, ogrodowych lub wybranych powierzchni drewnianych, np. podłogi. Umeblowanie stylizowane na nadgryzione zębem czasu ma w sobie niezwykły klimat i charakter. Stary kredens, stojak na wino, ławy, skrzynie, rama od lustra i inne skarby domu nabiorą dzięki temu niepowtarzalnego stylu i nietuzinkowej nuty.

W zależności od wybranej metody możliwe jest bielenie drewna sosnowego, bukowego, dębowego, orzechowego czy kasztanowego. Co więcej, możesz zrobić to samodzielnie przy użyciu podstawowych narzędzi, małym nakładzie finansowym i odrobinie poświęconego czasu.

Bielenie drewna – jakie narzędzia będą potrzebne?

Aby przeprowadzić samodzielnie bielenie drewna sosnowego, dębowego czy bukowego potrzebujesz kilku niezbędnych narzędzi. Do przygotowania powierzchni potrzebny Ci będzie sprzęt do usuwania starych powłok, np. szlifierka, opalarka, papier ścierny grubo- i drobnoziarnisty. Z pewnością przyda Ci się także szmatka, woda i lekki detergent do umycia odnawianych fragmentów domu lub umeblowania. Zaopatrz się również w odpowiedni pędzel, którym zaaplikujesz wybrany środek to bielenia. Nie zapomnij odpowiednio zabezpieczyć miejsca, w którym przeprowadzasz renowację. Niezbędna będzie więc folia i taśma malarska.

Usuwanie starych powłok farby

Przed malowaniem drewna usuń wszystkie warstwy starych powłok

Metody bielenia drewna

Jest kilka metod, którymi możesz odmienić drewniane przedmioty i powierzchnie. Jedną z nich jest bielenie drewna olejem, który nadaje powierzchni naturalny, matowy lub satynowy wygląd. Ponadto olej jest doskonałym impregnatem, który chroni drewno przed wilgocią. Pamiętaj, że ta metoda nieco zmiękczy materiał, co zmniejsza odporność na uszkodzenia mechaniczne. Bielenie drewna olejem to jedna z najprostszych i najsubtelniejszych metod postarzania powierzchni.

Kolejną metodą jest bielenie drewna metodą suchego pędzla, która doskonale nadaje się do zdobnych powierzchni z wypukłościami, zawijasami i reliefami. Polega na omieceniu pomalowanej wcześniej na ciemny kolor powierzchni suchym pędzlem, zanurzonym delikatnie w białej farbie. Pamiętaj, że farbę należy nałożyć jedynie na końcówkę pędzla, aby uzyskać pożądany efekt przetarć. Bielenie drewna metodą suchego pędzla daje delikatny efekt, który zależy od koloru wcześniej zastosowanej farby.

Aby wybielić drewno, powierzchnię możesz pokryć też zwykłą farbą akrylową. Da to wyraźny, mocny i estetyczny efekt o wykończeniu matowym, satynowym lub wyższym połysku. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu szykownego stylu shabby chic, użyj farby kredowej i poprzecieraj fragmenty powierzchni papierem ściernym. Uzyskasz lekko postarzany, niezwykle klimatyczny efekt. Metoda sprawdzi się najlepiej na umeblowaniu domowym.

Jeśli planujesz bielenie drewna na zewnątrz, zdecyduj się na ługowanie. To metoda chemicznego rozbielenia powierzchni emulsją zwaną ługiem. Jest długotrwała i efektowna –uwidacznia strukturę powierzchni przy zachowaniu jej naturalnego wyglądu. Możesz zastosować ją do elementów wewnątrz domu, jednak to także doskonały sposób na bielenie drewna na zewnątrz. Po zabezpieczeniu odpowiednim impregnatem, np. Vidaron Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy, powierzchnia będzie odporna na warunki i biodegradację.

Bielenie drewna krok po kroku

Jak wykonać bielenie drewna krok po kroku?

  1. Przede wszystkim dokładnie oczyść powierzchnię wilgotną szmatką, zanurzoną w wodzie w mydłem.
  2. Następnie pozbądź się starej warstwy lakieru papierem ściernym gruboziarnistym i odkurz powierzchnię. Drewno musi pozostać bez żadnych powłok lakierniczych. Tak przygotowane, jest gotowe do wykonania procesów właściwych.
  3. Teraz pokryj powierzchnię wybranym wcześniej środkiem do bielenia drewna według instrukcji na opakowaniu.
  4. Na koniec możesz zastosować preparat ochronny. Środek dobieraj na podstawie przeznaczenia – inny dla przedmiotów, które będą znajdować się na zewnątrz, inne dla tych, które przechowywać będziesz w pomieszczeniu. To dodatkowo zabezpieczy powierzchnię przed biologiczną degradacją.

Bielenie drewna możesz zrobić również w następujący sposób:

  1. Na starą, ciemniejszą powierzchnię lakieru nanieś pędzlem Bejcę do drewna Vidaron w kolorze Dąb bielony.
Bejcowanie drewna na biało

Malowanie drewna na biały kolor

  1. Nanieś około 1-2 warstwy, w zależności od pożądanego efektu. Im więcej warstw, tym biały kolor będzie intensywniejszy.
  2. Pozostaw powierzchnię do całkowitego wyschnięcia.
  3. Na koniec zabezpiecz Lakier bezpodkładowy Vidaron, dostępny w czterech wariantach wykończenia: od matu do wysokiego połysku.