Lakierowanie drewna na zewnątrz
Lakier do drewna na zewnątrz – jak lakierować drewno krok po kroku
16 listopada 2016
Malowanie drewna bez błędów
Najczęściej popełniane błędy podczas malowania drewna
13 stycznia 2017

Jak przygotować drewno do malowania?

Odpowiednie przygotowanie drewna do malowania to podstawa – warunek uzyskania pożądanego efektu i dobrego zabezpieczenia powierzchni przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi czy owadami. Zanim sięgniesz po wałek lub pędzel sprawdź czy drewno, które chcesz pomalować jest do tego dobrze przygotowane.

Przygotowanie drewna do malowania jest bardzo ważnym procesem, który ułatwi ci aplikację środka oraz sprawi, że uzyskasz równomierne ubarwienie.

Jak szlifować drewno przed malowaniem

Przygotowanie drewna do malowania poradnik

Przed rozpoczęciem malowania skontroluj wilgotność drewna – nie może być ani zbyt mokre, ani przesuszone. Zbyt wysoka wilgotność może sprawić, że preparat nie zabezpieczy dobrze drewna i nie stworzy pożądanej, odpornej powłoki. Mokre drewno może się również wypaczać i nieznacznie zmieniać swoje wymiary. Przesuszone drewno wchłonie z kolei zbyt dużą ilość lakieru czy impregnatu, co pogorszy ich wydajność. Optymalna wilgotność drewna do malowania powinna mieścić się w przedziale 8 – 16% (wewnątrz pomieszczeń) i do 20% (w przypadku malowania drewna na zewnątrz).

Przeczytaj też o RENOWACJI STARYCH MEBLI https://vidaron.pl/sklep/blog/renowacja-mebli-z-drewna/

Bardzo ważnym etapem podczas przygotowywania drewna do malowania jest szlifowanie jego powierzchni. Drewno musi być gładkie i czyste. Musisz pozbyć się wszystkich poprzednich warstw farb i lakierów – możesz to zrobić papierem ściernym lub szlifierką.

Szlifowanie drewna przed malowaniem

Przeszlifuj powierzchnię drewna papierem ściernym o ziarnistości 150 – 200 – wygładź starannie wszystkie podniesione włókna i nierówności. Szlifować zawsze należy w kierunku włókien drewna (inne ruchy mogą spowodować powstawanie zadziorów). Pamiętaj o dokładnym oczyszczeniu powierzchni drewna z pyłu powstałego podczas szlifowania (najlepiej zrobić to odkurzaczem i wilgotną ściereczką).

Jeżeli podczas szlifowania zauważysz ubytki w drewnie lub szczeliny – pozbądź się ich za pomocą zawierającej terpentynę VIDARON Szpachli Do Drewna.

VIDARON Szpachla Do Drewna

Na tak przygotowane drewno możesz rozpocząć nanoszenie wybranego środka do drewna, postępując zgodnie ze wskazówkami umieszczonymi na opakowaniu.

Sprawdź wszystkie VIDARON ŚRODKI DO MALOWANIA DREWNA https://vidaron.pl/sklep/produkty.html

Zastanawiasz się na jaki kolor pomalować drewno? Koniecznie przeczytaj artykuł „Drewno malowane na szaro” http://dekoracjadrewna.pl/drewno-malowane-na-szaro/

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz