Jak pomalować drzwi drewniane - Malowanie drzwi drewnianych krok po kroku
Jak pomalować drzwi drewniane? Malowanie drzwi drewnianych krok po kroku
9 września 2019
Czym pomalować drzwi drewniane wewnętrzne? Farby do drzwi drewnianych
Czym pomalować drzwi drewniane wewnętrzne? Farba do drzwi drewnianych
16 września 2019

Lakier akrylowy do drewna – niezbędna ochrona drewna w Twoim domu

Jeśli kochasz klimatyczne, drewniane umeblowanie czy podłogę, pamiętaj, aby zadbać o ich wygląd. Drewno zachwyca naturalnością, stylem i trwałością. Niestety, po pewnym czasie użytkowania wymaga renowacji lub odświeżenia. Aby drewno cieszyło oko przez długie lata, zabezpiecz je środkiem ochronnym. Jednym z najskuteczniejszych preparatów jest lakier akrylowy.

Przejdź do następnych akapitów:

Lakier akrylowy – bezpieczna dla zdrowia ochrona drewna

Lakier akrylowy do drewna to jeden z najskuteczniejszych preparatów do odnawiania mebli i wszystkich powierzchni drewnianych (za wyjątkiem podłóg i blatów intensywnie użytkowanych). Cały proces renowacji możesz przeprowadzić samodzielnie w domu, jeśli tylko zaopatrzysz się w niezbędne materiały i akcesoria.

Do ochrony powierzchni drewnianych doskonale nadaje się lakier akrylowy VIDARON. Produkt przeznaczony jest do stosowania wewnątrz pomieszczeń, daje trwały, estetyczny efekt i jest bezpieczny dla ludzi oraz środowiska.

Lakier akrylowy VIDARON nie wydziela nieprzyjemnego zapachu, jest łagodny i nie zawiera w składzie szkodliwych substancji. To najlepszy lakier do boazerii, podłóg i umeblowania wykonanego z drewna.

Lakier akrylowy do drewna jest bezpieczny dla osób szczególnie wrażliwych na podrażnienia. Spełnia wymagania normy europejskiej PN EN 71.3 „Bezpieczeństwo Zabawek”, dlatego można zabezpieczyć nim drewniane zabawki dziecięce. Produkt wyróżnia się wysoką przyczepnością do powierzchni i jest niezwykle łatwy w użyciu.

Lakier akrylowy do mebli i innych powierzchni drewnianych tworzy jedwabistą, połyskującą powłokę, odporną na wilgoć, środki myjące i uszkodzenia mechaniczne. Nie powoduje zmian kolorystycznych drewna i zabezpiecza je przed przebarwieniami.

Najlepszy lakier do boazerii i umeblowania z drewna

Lakier akrylowy bezbarwny doskonale sprawdzi się do odnowienia starych mebli czy boazerii. Jest to jednak bardziej czasochłonne niż renowacja drewnianej podłogi – musisz zeszlifować dokładnie poprzednie warstwy produktów, którym pokryte były powierzchnie.

Sprawa przedstawia się nieco trudniej, jeśli drewno pokryte było innym produktem niż dotychczas. Zanim zaaplikujesz lakier akrylowy do ścian typu boazeria, zeszlifuj drewno mechaniczne aż do surowej powierzchni.

Jeśli zamierzasz zastosować lakier do boazerii zabezpieczonej wcześniej także lakierem, dokładnie usuń starą powłokę. Zrób to mechanicznie lub przy użyciu środków chemicznych, które rozpuszczą łuszczące się części w zakamarkach.

Wszelkie uszkodzenia na powierzchni postaraj się zamaskować szpachlą do drewna – lakier akrylowy do ścian typu boazeria najlepiej prezentuje się na zadbanej powierzchni.

Drewniana dekoracja ścienna

Jak zaaplikować lakier akrylowy do drewna krok po kroku?

Aplikacja lakieru akrylowego to szybka i łatwa do wykonania czynność. Wystarczy kilka kroków, aby za jego pomocą samodzielnie odnowić i ochronić drewno.

Krok 1:

Zanim zaaplikujesz bezbarwny lakier akrylowy na drewno, odpowiednio przygotuj powierzchnię – wyczyść ją i dokładnie odtłuść przy użyciu benzyny ekstrakcyjnej. Całość przeszlifuj papierem ściernym o ziarnistości 150-200 (w przypadku zabawek – 120) i dokładnie odpyl.

Krok 2:

Jeśli zamierzasz zastosować lakier akrylowy na drewno używane na zewnątrz, pokryj je wcześniej impregnatem ochronnym, który zabezpieczy materiał przed czynnikami biologicznymi. Drewno surowe, o rzadkim usłojeniu, zagruntuj lakierem rozcieńczonym w wodzie w proporcji 1:2. Dzięki temu zapobiegniesz nadmiernej chłonności.

Krok 3:

Otwórz bezbarwny lakier akrylowy i dokładnie go wymieszaj. Aplikację produktu rozpocznij od trudno dostępnych miejsc. Nałóż grubą warstwę specyfiku na powierzchnię i rozprowadź go. Staraj się działać szybko – należy łączyć ze sobą tylko mokre powierzchnie. Pozostaw do wyschnięcia na 4 godziny.

Lakier akrylowy do mebli i innych elementów drewnianych możesz zaaplikować pędzlem, wałkiem lub przy pomocy pistoletu natryskowego.

Krok 4:

Zanim po raz kolejny zaaplikujesz lakier akrylowy bezbarwny na powierzchnię drewnianą, przeszlifuj całość drobnoziarnistym papierem ściernym o gradacji 320. Dokładnie usuń pył.

Krok 5:

Nałóż drugą warstwę preparatu akrylowego, aby nadać meblom najlepszy efekt ochronny i dekoracyjny. Możesz jeszcze kilkukrotnie zaaplikować lakier do drewna. Kolory drewna i jego faktura dodatkowo wzmocnią się. Pozostaw do wyschnięcia na 4 godziny.

Więcej informacji o odnawianiu drewna lakierem akrylowym znajdziesz w poradniku VIDARON na YouTube:

Jak zaaplikować lakier akrylowy do drewna krok po kroku

Lakier akrylowy – ochroń najcenniejsze drewniane powierzchnie

Chcesz zapewnić powierzchni drewnianej należytą ochronę i podkreślić jej urok? Zastosuj akrylowy lakier do drewna. Kolory naturalnej sosny na podłodze czy staromodna, ale klimatyczna boazeria, ponownie nabiorą charakteru.

Nadaj nowe życie starym, drewnianym przedmiotom i ciesz się ich blaskiem przez długie lata.