Bejcowanie drewna
Bejcowanie drewna – poradnik dla początkujących
1 sierpnia 2017
Malowanie drewnianego płotu
Czym pomalować płot drewniany – Malowanie drewnianego płotu
12 września 2017

Olejowanie drewna – Malowanie drewna olejem krok po kroku

Olej to środek do malowania drewna, który doskonale zabezpiecza jego powierzchnię i nadaje ładny wygląd. Samo olejowanie drewna na zewnątrz zyskuje coraz większe grono zwolenników – można je określić jako „złoty środek” pomiędzy zachowaniem naturalnego i ekologicznego charakteru a doskonałym zabezpieczeniem.

Co ważne – malowanie drewna olejem jest stosunkowo łatwe i nie wymaga dużego nakładu pracy. Na przygotowaną powierzchnię należy wetrzeć olej (tamponem, miękką ściereczką lub pędzlem) do momentu, aż drewno wchłonie produkt.

Olejowanie drewna - olejowanie drewna

Czym zabezpieczyć drewno na zewnątrz – Zalety oleju do drewna

Pomimo tego, iż wciąż więcej osób do malowania drewna użyłoby lakieru, olej zyskuje coraz większą popularność. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że olejowanie drewna są zdecydowanie łatwiejsze w odnowieniu – m.in. nie wymaga cyklinowania.

Olej do drewna można stosować na silnie eksploatowanych powierzchniach takich jak podłogi czy meble pomimo tego, że nie tworzy ochronnych powłok. Olej głęboko wnika w drewno, nie zatykając jego porów, dzięki czemu pozwala powierzchni oddychać, ale nie chłonąć wody.

Dobrej jakości oleje do drewna opracowane są na bazie nowoczesnych komponentów, które skutecznie pielęgnują i chronią drewno oraz chronią przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych. Dlatego na pytanie czym zabezpieczyć drewno na zewnątrz odpowiadamy – olej do drewna na zewnątrz marki VIDARON.

Sprawdź ceny w oficjalnym sklepie internetowym marki VIDARON:

Olej do mebli ogrodowych: https://www.vidaron.pl/sklep/olej-do-mebli-ogrodowych-750ml.html

Olej do tarasów: https://www.vidaron.pl/sklep/olej-do-tarasow-2-5l.html

Oleje do drewna - olejowanie drewna

Olejowanie drewna na zewnątrz – jak to zrobić?

Przed rozpoczęciem olejowania drewna należy przeczyścić jego powierzchnię delikatnym papierem ściernym (ziarnistość papieru należy dobrać do stopnia nierówności podłoża). Olej do drewna na zewnątrz należy bardzo dobrze wymieszać, aż do uzyskania jednolitej konsystencji i barwy.

Przed przystąpieniem malowania drewna olejem należy starannie odkurzyć drewno i sprawdzić, czy nie jest zbyt wilgotne (wilgotność nie może przekraczać 20%). W przypadku jakichkolwiek trudnych do usunięcia zabrudzeń czy tłustych plam należy przemyć drewno benzyną ekstrakcyjną.

Planując olejowanie drewna na zewnątrz należy zwrócić uwagę na warunki atmosferyczne – nie powinien padać deszcz, a temperatura nie może być wyższa niż 30oC i niższa niż +5oC.

Pomiędzy pierwszą a drugą warstwą oleju powinno minąć ok. 6h, natomiast ok. 15 – 20 minut po naniesieniu pierwszej warstwy należy usunąć nadmiar produktu przy użyciu miękkiej ściereczki.