Impregnacja drewnianego płotu
Czym pomalować płot drewniany?
24 października 2018
Olej do drewna - malowanie drewna olejem
Jaki olej do drewna wybrać – Olej do impregnacji drewna na zewnątrz
27 listopada 2018

Nowe życie starych mebli: malowanie mebli na biało krok po kroku

Malowanie drewna to wnętrzarski trend, który od kilku lat zdobywa coraz więcej sympatyków. Drewniane meble powracają do łask, a pomalowane w unikatowy sposób są najlepszą ozdobą spersonalizowanego wnętrza. Jak skutecznie zabrać się za malowanie mebli na biało i jakich produktów użyć, aby efekt był trwały i zgodny z pierwotnym planem?

Biały i inne jasne odcienie mebli, zaczerpnięte ze stylu skandynawskiego to doskonały sposób na lekkie i przejrzyste wnętrze. Jednak, aby uzyskać zadowalające efekty, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Malowanie mebli na biało nie jest skomplikowaną czynnością, jednak bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie mebla. Zobacz jak rozpocząć malowanie mebli na biało, krok po kroku, przy użyciu zaledwie kilku narzędzi.

Malowanie mebli na biało krok po kroku – malowanie surowego drewna

Zanim przystąpisz do malowania, oceń stan mebla, który zamierzasz przemalować. W zależności od wieku oraz warunków przechowywania, drewno może być nienaruszone i wymagać jedynie drobnych szlifów, a może też potrzebować intensywniejszej renowacji. Bez względu na stan drewna, zacznij od rozkręcenia mebla, starając się podzielić go na jak najmniejsze części. Następnie sprawdź jaka powierzchnia jest na tych częściach mebla, które chcesz przemalować.

Malowanie mebli na biało krok po kroku

Malowanie surowego drewna na biało zazwyczaj wymaga więcej pracy przy użyciu ostrego papieru ściernego. Można zacząć od 120, a następnie użyć 180, która ostatecznie wygładzi wszelkie nierówności. Powierzchnię należy zetrzeć tak, aby nie było żadnych wypukłości, które staną się jeszcze bardziej widoczne po nałożeniu jasnej farby. Kolejnym krokiem jest dokładne oczyszczenie powierzchni z pyłu i przygotowanie jej do nałożenia białej farby, a na końcu odpowiedniego lakieru.

Nakładanie białej farby warto zacząć od użycia małego pędzla by pomalować trudno dostępne miejsca. Następnie możesz przejść do zamalowywania całej powierzchni dużym pędzlem lub małym wałkiem. Po nałożeniu trzech warstw pozostaw mebel do wyschnięcia.

Jakość lakieru ma duże znaczenie dla wytrzymałości farby, dlatego najlepiej użyć lakieru Nitro, który nie tylko szybko schnie, ale też jest odporny na ścieranie i zarysowania. Aplikacja lakieru Nitro jest bardzo łatwa. Cechuje go także doskonała odporność na ścieranie, zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne.

Bezbarwny lakier nitro marki Vidaron przed malowaniem mebli na biało

Malowanie lakierowanego drewna na biało i postarzanie mebli przecierką

Malowanie lakierowanego drewna na biało może nie wymagać dogłębnych szlifów, jeśli tylko powierzchnia jest równa i nie posiada żadnych uszkodzeń. W takim wypadku wystarczy jedynie dobrze ją zmatowić, przy użyciu papieru ściernego, na przykład 120. Podczas nakładania kolejnych warstw farby warto przetrzeć powierzchnię delikatnym papierem, aby pozbyć się pęcherzyków oraz ewentualnych nierówności. Przy powierzchniach lakierowanych najważniejsze jest odpowiednie ocenienie stanu powierzchni. Jeśli poprzednio nałożony lakier nie jest dobrze zachowany, lepiej dogłębnie oczyścić i przetrzeć mebel, niż wykonać pracę bez zadowalających efektów.

Malowanie mebli na biało - Postarzana biała komoda

Jednym z ostatnich trendów wnętrzarskich jest także malowanie drewna na biało z przecierką. Daje ono efekt postarzenia mebla, który doskonale sprawdza się w rustykalnych oraz eklektycznych wnętrzach. Jak go uzyskać? W tym wypadku postępujemy tak, jak przy każdym rodzaju powierzchni drewnianej. Po uprzednim przygotowaniu mebla do malowania nałóż rozcieńczoną farbę w dowolnym kolorze, a następnie po wyschnięciu pokryj powierzchnię woskiem. Ostatnim etapem jest nałożenie białej farby na mebel oraz tworzenie przetarć przy użyciu delikatnego papieru ściernego lub tępego nożyka.