Właściwy dobór koloru podłogi lub drewnianych mebli niewątpliwie podnosi walory pomieszczenia i może diametralnie odmienić nawet najbardziej wymagające wnętrze. Bejca pomaga odnowić stare, zabytkowe przedmioty i nadać blasku używanym powierzchniom. Kolory bejcy do drewna – jak je dobierać i o czym warto pamiętać? Bejca dąb czy orzech – którą z nich wybrać? Sprawdź!
Przejdź do następnych akapitów:
Drewniane podłogi kojarzą się zazwyczaj z klasycznym kolorem dębu i z pozoru mogą stwarzać wrażenie tradycyjnych lub nie dających wielu opcji aranżacji. To bardzo mylne skojarzenie – dzięki użyciu odpowiedniej bejcy do drewna możesz diametralnie zmienić kolor swojej podłogi lub ukochanych mebli. W zależności od liczby użytych warstw preparatu, możesz otrzymać intensywną czerń, ciemne egzotyczne zabarwienie lub stworzyć jasną taflę podłogi. Wszystko zależy wyłącznie od Twoich preferencji i przeznaczenia konkretnego pomieszczenia. Pod tym kątem powinna być dobrana bejca do drewna. Kolory, które wybierzesz, odmienią wygląd Twojej podłogi.
Zastanawiasz się, jaka powinna być idealna bejca? Kolory impregnatów do drewna warto dobierać pod kątem wielkości pokoju i sposobu użytkowania. Można też dopasowywać je do odcieni mebli, ścian albo dodatków. Jeśli natomiast cenisz sobie naturalność i chcesz zachować drewno w jego najczystszej, pierwotnej postaci, lakierobejca bezbarwna drewna będzie najlepszym rozwiązaniem (elementy pionowe, podłogi zawsze muszą być pokryte lakierem). W dużym salonie zda egzamin nawet bardzo ciemna podłoga i czarna bejca do drewna. Bejca do drewna biała optycznie pomoże powiększyć ciasne i wąskie pokoje. Z kolei bejca do drewna czarna świetnie sprawdzi się w większych pomieszczeniach, które chcesz optycznie pomniejszyć.
Bejca imitująca rustykalny wygląd to obecnie jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Świetnie sprawdzi się do konserwacji podłóg w salonie lub kuchni stylizowanej na retro i urządzonej w stylu loft. Pozwala na wydobycie i podkreślenie niewielkich skaz na drewnie, pomaga zarysować sęki, zagłębienia i szczeliny. Pięknie prezentuje się na litych deskach podłogowych, które mogą mieć nierówną strukturę i stwarzać wrażenie pofałdowanej powierzchni, niczym w starych izbach kuchennych i staropolskich dworkach.
Popularnym w kuchniach i łazienkach jest też styl skandynawski. To połączenie prostoty, minimalizmu i użyteczności wyposażenia. Najczęściej realizowany jest poprzez jasne, przecierane meble, pastelowe kolory dodatków, kremowe sofy, poduszki, bielone drewniane przybory kuchenne i pojemniki. W taką aranżację wpisuje się bejca do drewna biała. Biały kolor wnika, podobnie jak bejca rustykalna, w dołki, zagłębienia i szczeliny, przez co te stają się jaśniejsze od pozostałych części desek. Dzięki przetarciu wybranych elementów pozostaje nierówna, antyczna powłoka, wyglądająca jak rodem z dawnych stuleci.
Nie chcesz eksperymentów, a potrzebujesz jakościowej ochrony? Bejca orzech lub bejca dąb da delikatne wykończenie i lekki, matowy blask. Podkreśli naturalny rysunek słojów, ale nie będzie wysuwać podłogi na pierwszy plan aranżacji. Z drugiej strony – odważnym wyborem i dość niestandardowym jest barwienie powierzchni kolorowymi impregnatami – bejca do drewna – szara, w kolorze zieleni lub kobaltowa przyczyni się do stworzenia ekstrawaganckiego stołu, krzeseł lub oryginalnej komody. Kolory bejcy do drewna naprawdę mają znaczenie!
Jeśli Twoim wyborem do zabezpieczenia drewna w domu jest bejca do drewna, kolory pomoże wydobyć odpowiednio przygotowane i pokryte środkiem konserwującym drewno. Do nałożenia bejcy użyj szerokiego i dość miękkiego pędzla, który pozwoli Ci dotrzeć do każdego zakamarka. W zależności jak mocny kolor chcesz otrzymać, nałóż dwie lub więcej warstw.
Zainwestuj w dobry i sprawdzony środek. Bejca Do Drewna VIDARON stopniowo i równomiernie wnika w drewno, nie podnosi włókien. Dzięki temu nie powstają nieestetyczne plamy, a kolor jest jednolity. Wybierz szybkoschnąca bejcę, która zawiera absorbery UV – drewno będzie piękne na dłużej i lepiej znosić będzie zmienne warunki atmosferyczne. Bejcą możesz zabezpieczyć drewniane parkiety, schody, meble i antyczne dekoracje z drewna.
Aby bejca mogła stuprocentowo ochronić drewno przez niszczeniem, powierzchnia powinna być idealnie gładka, oczyszczona i sucha. Plamy z żywicy dobrze jest odtłuścić i poczekać, aż zrobią się w pełni suche. Po naniesieniu warstwy ochronnej i wyschnięciu warto przetrzeć całość wzdłuż słojów drobnym papierem ściernym lub wełną stalową i pokryć dodatkowo lakierem.
Niezależnie na jaki kolor bejcy się zdecydujesz, kup jakościowy produkt i zapoznaj się z ulotką producenta. Po aplikacji wywietrz wnętrze, a zanim zaczniesz używać mebli lub podłogi, pozwól substancji wniknąć w drewno i odpowiednio się z nią związać. Właściwie zaaplikowana warstwa konserwująca to pewność i jakość użytkowania drewnianych przedmiotów. Warto podjąć to wyzwanie! Bejca do drewna – szara, a może biała? Bejca orzech czy dąb? Wybierz taką, która pomoże ci stworzyć wnętrze Twoich marzeń.
Zobacz również nasz film instruktażowy, w którym krok po kroku przedstawiamy bejcowanie drewna. Dzięki temu zrobisz to samodzielnie i będziesz mógł cieszyć się niesamowitym efektem. Wybierz np. Bejcę Do Drewna VIDARON, która świetnie sprawdzi się przy tego typu pracach.