Odnowiona, zaimpregnowana pergola ogrodowa
Jak pomalować pergolę?
10 lipca 2017
Malowanie drewna olejem
Olejowanie drewna – Malowanie drewna olejem krok po kroku
28 sierpnia 2017

Bejcowanie drewna – poradnik dla początkujących

Bejcowanie drewna

Drewno to bez wątpienia piękny, szlachetny budulec i materiał wykończeniowy, siłę którego stanowią przede wszystkim jego naturalne wzory, rysunki i niedoskonałości. Aby wydobyć pełnię jego właściwości estetycznych, niezbędne jest użycie odpowiednich preparatów ochronnych i dekoracyjnych.

Jednym z największych wrogów naturalnego drewna są promienie słoneczne, pod wpływem których materiał może żółknąć i matowieć, zatracając swój atrakcyjny wygląd. Skutecznym sposobem ochrony i dekoracji drewna jest bejcowanie, czyli malowanie specjalnym preparatem, „podkręcającym” jego naturalne właściwości.

Bejcowanie drewna - Czyszczenie przed bejcowaniem

Przejdź do następnych akapitów:

Bejcowanie drewna – od czego zacząć?

VIDARON Bejca do drewna to preparat, w którego składzie znajdziemy absorbery UV, zabezpieczające drewno przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych. Środek dostępny jest w aż 13 kolorach, dzięki czemu każdy znajdzie odpowiedni dla siebie odcień. Paleta barw Bejcy do drewna VIDARON obejmuje gatunki europejskie (m.in. orzech włoski, modrzew europejski, dąb bielony) jak i drewno egzotyczne (np. palisander indyjski czy heban brazylijski). Niewątpliwą zaletą bejcy jest możliwość wykorzystania jej nie tylko na drewnianych powierzchniach – doskonale sprawdzi się także na metalu czy szkle, na których chcemy uzyskać drewnopodobną imitację.

Sprawdź CENĘ VIDARON BEJCY DO DREWNA

Bejca do drewna – praktyczność i wydajność

Wybierając konkretny preparat dekoracyjny do drewna warto wziąć pod uwagę sposób jego aplikacji. Bejcowanie drewna wykonać można samodzielnie, jednak wybór produktów konkretnego producenta determinować będzie prostotę (lub trudność) wykonania pracy. VIDARON Bejca do drewna w swoim składzie zawiera rozpuszczalniki o niskiej zawartości aromatów oraz zapewniające równomierną aplikację naturalne oleje. Co ważne, środek nie podnosi włókien drewna, dzięki czemu na powierzchni nie powstają smugi, plamy i zacieki.

Kolejnym istotnym czynnikiem, wpływającym na ostateczny wybór bejcy do drewna powinna być jego wydajność. Na opakowaniu zazwyczaj znajdziemy instrukcję wskazującą na ilość powierzchni, która może zostać pokryta danym preparatem. VIDARON Bejca do drewna wyróżnia się tutaj na tle konkurencji, pozwalając na pokrycie aż 80 m² drewna z pomocą zaledwie jednego litra bejcy.

Jak aplikować bejcę do drewna?

Podobnie jak w przypadku niemal każdego rodzaju malowania, przed aplikacją dekoracyjnej bejcy do drewna powierzchnię należy dokładnie oczyścić. Stare warstwy lakieru muszą zostać usunięte i zeszlifowane, a następnie odtłuszczone, odpylone i wysuszone. Odpowiednie przygotowanie powierzchni do pracy zagwarantuje nie tylko zadowalający efekt wizualny, ale także pozytywnie wpłynie czas eksploatacji i łatwość aplikacji preparatu. Przed nałożeniem bejcy należy dokładnie zapoznać się z dołączoną do opakowania instrukcją.

Bejcowanie - Druga warstwa przy bejcowaniu drewna

Przed przystąpieniem do pracy VIDARON Bejcę do drewna dokładnie mieszamy do uzyskanie jednolitej konsystencji i barwy. Preparat aplikujemy za pomocą gąbki lub miękkiej szmatki, równomiernie wcierając go na całej powierzchni. Nie wchłonięty przez drewno nadmiar usuwamy. Następnie wykonujemy niezbędne poprawki i zostawiamy bejcę do wyschnięcia przez ok. sześć godzin. Dla uzyskania większej głębi koloru, całą czynność możemy powtórzyć (bez szlifowania międzywarstwowego). Na koniec pracy całość powierzchni drewna należy zabezpieczyć ochronnym lakierem do drewna.

Zobacz inne PRODUKTY DO DEKORACJI DREWNA VIDARON