Lakierobecja Vidaron do malowania drewnianych futryn
Czym pomalować futryny drewniane – Prosta renowacja futryn drewnianych
9 kwietnia 2018
lakierowanie podłogi drewnianej krok po kroku
Jak lakierować parkiet? Lakierowanie podłogi krok po kroku
11 września 2018

Bejcowanie drewna sosnowego krok po kroku – jaka bajca do drewna sosnowego będzie najlepsza?

Zastanawiasz się jak przywrócić dawny blask meblom i drewnianym powierzchniom? Wydaje się to szczególnie trudne w przypadku drewna sosnowego, które jest podatne na niszczenie. Dobrym rozwiązaniem jest bejcowanie drewna sosnowego. Chcesz dowiedzieć się jak szybko i profesjonalnie zabejcować drewno? Jaka bejca do drewna będzie idealna? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Przejdź do następnych akapitów:

Bejcowanie drewna sosnowego – po co właściwie to robić?

Drewno jest materiałem, które z czasem ulega niszczeniu, traci swój naturalny kolor i właściwości. Nawet jeśli drewniana powierzchnia została pomalowana lub zabezpieczona olejem, trwałość preparatów do konserwacji może nie być wystarczająca.

Na szczęście zmiany w wyglądzie drewna nie są nieodwracalne. Umiejętnie dobrana bejca do drewna, można nadać mu z powrotem piękny wygląd i trwałość. Jednym ze sposobów na odnowienie mebli, parkietów i innych powierzchni z drewna sosnowego jest ich bejcowanie. Dowiedz się, jak się do tego przygotować.

Czym malować drewno sosnowe?

Do odnowienia drewna będzie ci potrzebna bejca w wybranym przez ciebie kolorze. Producenci oferują wiele wariantów kolorystycznych, wybierz ten kolor bejc który jest najbardziej zbliżony do naturalnej barwy twojego mebla.

bejca do drewna sosnowego - kolory

Drugą ważną kwestią jest odpowiedź na pytanie czym malować drewno sosnowe? Na pewno będzie ci potrzebna gąbka lub miękka szmatka, którą równomiernie rozprowadzisz preparat na powierzchni.

Oprócz tego, zaopatrz się w papier ścierny o grubości 120-230 jednostek. Wybór uziarnienia zależy od tego, czy twój mebel jest bardzo zniszczony oraz czy pozostały na nim resztki starych lakierów, które trzeba usunąć.

Jak bejcować drewno sosnowe?

Bejcowanie drewna sosnowego jest stosunkowo prostym zabiegiem, wymaga jednak zarówno przygotowania powierzchni, jaki postępowania według określonego schematu. Poniżej znajdziesz poradnik w 4 krokach: Jak bejcować drewno sosnowe.

Krok 1. Oczyszczanie powierzchni

Zacznij od oczyszczenia drewnianej powierzchni z pozostałości starych farb, lakierów i zanieczyszczeń. Możesz to zrobić ręcznie za pomocą papieru ściernego lub przy użyciu szlifierki elektrycznej. Dostosuj moc i szybkość ścierania do rodzaju obiektu, który będziesz oczyszczać. Nie zapomnij o usunięciu pyłu, np. za pomocą odkurzacza.

Krok 2. Nakładanie bejcy

Następnie nałóż pierwszą warstwę bejcy wcierając ją równomiernie w drewno za pomocą miękkiej szmatki lub gąbki. Pozostaw na jakiś czas do wchłonięcia. Bejca do drewna, która nie wniknęła w powierzchnię powinna zostać usunieta za pomocą szmatki.

Krok 3. Intensyfikacja koloru drewna

Jeśli chcesz uzyskać bardziej intensywny odcień koloru, możesz nałożyć drugą warstwę bejcy postępując tak samo, jak przy nakładaniu pierwszej.

Krok 4. Zabezpieczenie drewna

Po zakończeniu malowania drewniany obiekt zabezpiecz lakierem bezpodkładowym VIDARON. Najwygodniej użyć do tego wąskiego wałka flokowego . Po lakierowaniu, pozostaw drewno do wyschnięcia.

Jaka bejca do drewna sosnowego?

Jeśli zastanawiasz się, jaka bejca do drewna sosnowego będzie najlepsza, weź pod uwagę główne zalety, jakie powinna mieć.

Przede wszystkim powinna zapewnić dobre krycie. Już przy jednej warstwie drewno powinno być jednolicie pokryte kolorem bez smug i plam. Dobra bejca nie powinna unosić włókien drewna, tylko delikatnie wnikać do jego wnętrza.

Ważna jest też łatwość i szybkość aplikacji. Preparaty dobrej jakości nakłada się w prosty sposób, wystarczy do tego gąbka lub szmatka.

Wybierając preparat zwróć także uwagę na wydajność bejcy, jaką gwarantuje producent. Jest to szczególnie istotne przy zabezpieczaniu dużych powierzchni.

I wreszcie dobierz bejcę do rodzaju drewna, które będziesz bejcować. Dąb, lipa sosna – wszystkie gatunki drewna różnią się od siebie wizualnie. Zastanów się jaki efekt chcesz osiągnąć a następnie dobierz właściwy kolor. Dzięki temu na długo będziesz cieszyć się delikatnym wzorem słojów