Jak wybielić drewno - Ługowanie drewna
Ługowanie drewna czyli jak wybielić drewno i uzyskać efekt starych desek
11 września 2018
Pędzel na pomalowanym na biało meblu
Malowanie mebli na biało z przecierką krok po kroku – Poradnik
25 października 2018

Czym pomalować płot drewniany?

Impregnacja drewnianego płotu

Odpowiednia konserwacja płotu drewnianego ma niebagatelne znaczenie dla jego wytrzymałości. Płot, szczególnie ten drewniany, narażony jest na szereg czynników zewnętrznych, które z czasem mogą powodować powstawanie trudnych do odnowienia uszkodzeń. Jak pomalować drewniany płot, aby jednocześnie zabezpieczyć go przed warunkami atmosferycznymi?

Przebarwienia, pęcherzyki, spękana powierzchnia, a także pojawiające się grzyby oraz pleśń, to niestety często spotykane uszkodzenia drewnianych płotów. Odpowiednia ochrona drewna pozwoli jednak zabezpieczyć płot przed wyżej wymienionymi czynnikami, a tobie zaoszczędzi pracy oraz cennego czasu.

Ważnym etapem konserwacji drewna jest zabezpieczenie go jeszcze przed obróbką. Zazwyczaj drewniane płoty, które znajdziesz w sklepach są już wcześniej zakonserwowane, jednak warto zastosować dodatkowy impregnat przed ostateczną zmianą koloru płotu. Uchroni on drewno przed biologicznymi czynnikami i sprawi, że farba będzie trwalsza i nie będzie wymagała częstych, okresowych poprawek. Pamiętaj jednak o wyszlifowaniu drewna papierem ściernym przed nałożeniem impregnatu, zwłaszcza, jeśli dokonujesz zmiany koloru lub odnawiasz stary płot.

Przejdź do następnych akapitów:

Czym pomalować płot drewniany? – impregnat i narzędzia

IMPREGNAT OCHRONNO-DEKORACYJNY POWŁKOTWÓRCZY VIDARON

Jaki impregnat do drewnianego ogrodzenia sprawdzi się najlepiej? Warto sięgnąć po ten, który oprócz dobrej ochrony drewna, zapewni także ładne, matowe wykończenie. W przypadku surowego drewna, sięgnij po impregnat o silnym działaniu, który pozwoli ci zabezpieczyć płot przed szkodliwymi czynnikami biologicznymi. Następnie nałóż kolorowy impregnat, który dodatkowo ochroni płot przed sinizną, grzybami, czy pleśnią.

Czym pomalować płot drewniany, aby praca była szybka i skuteczna? Oprócz impregnatu i samej farby, istotne są także narzędzia użyte do malowania. Dobrze jest użyć pędzla przeznaczonego do wyrobów rozpuszczalnikowych. Taki pędzel ma wygodne, długie włosie, które zapewni dokładne nałożenie impregnatu. Przed użyciem możesz oczyścić pędzel z luźnych włosków za pomocą papieru ściernego tak, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek zaraz po nałożeniu farby.

Konserwacja płotu drewnianego krok po kroku

Impregnacja płotu drewnianego wymaga po pierwsze początkowej konserwacji, następnie nałożenia impregnatu oraz, w niektórych przypadkach, nałożenia wysokiej jakości farby. Surowe drewno należy dobrze oczyścić i wyszlifować tak, aby impregnat oraz farba nie podkreślały żadnych uszkodzeń i nierówności.

Drewniany płot

Czym pomalować drewniane ogrodzenie

Pamiętaj, że szlifowanie i obróbka drewna ma sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy drewno jest dobrze wysuszone. Po zakończonej pracy dokładnie wyczyść płot z okruszków oraz pyłu.

W następnej kolejności nałóż sprawdzony impregnat, który zabezpieczy drewno przed czynnikami atmosferycznymi i biologicznymi. Pomiędzy nałożeniem poszczególnych warstw impregnatu, zastosuj szlifowanie międzywarstwowe. Wyrównuje ono podniesione włókna, a także pomaga zwiększyć przyczepność kolejnej warstwy.

Z racji tego, że w sklepach dostępny jest szeroki wybór modnych kolorów impregnatów ochronno-dekoracyjnych, możesz zakończyć malowanie płotu już na etapie nałożenia dobrej jakości kolorowego impregnatu, lub nałożyć wybrany kolor farby wedle preferencji.