Wiklina to materiał plecionkarski, który służy do tworzenia m.in. pięknych mebli do wnętrz, tarasów i ogródków. Meble domowe przetrwają w nienaruszonym stanie długie lata, jeśli jednak planujesz umieścić je na zewnątrz – pamiętaj o odpowiedniej konserwacji. Sprawdź, jak dbać o meble i czym pomalować wiklinę, aby długo cieszyła oko.
Przejdź do następnych akapitów:
Wiklina i rattan to niezwykle popularne materiały, z których wykonane są meble ogrodowe i domowe. Najczęściej podkreślają urok balkonów, tarasów i ogrodów, tworząc wygodne i miłe dla oka miejsce do wypoczynku. Materiały te nie są jednak odporne na działanie czynników atmosferycznych. Niekorzystnie działa na nie deszcz, śnieg oraz promienie słoneczne.
Meble wiklinowe do salonu lub ogrodu na skutek działań niepożądanych blakną i tracą na swoim uroku. Ponadto, osłabiają się ich włókna, przez co stają się mniej wytrzymałe. Zazwyczaj meble są fabrycznie pokrywane warstwą ochronną – najlepiej nadają się do tego lakier lub farby do wikliny, które przedłużają trwałość mebla i chronią przed wpływem czynników atmosferycznych.
Jeśli produkty wiklinowe mają służyć ci przez długie lata, a planujesz umieścić je na zewnątrz, osłoń je pokrowcem i schowaj pod zadaszeniem. Odpowiednia konserwacja wikliny jest niezwykle ważna, aby ochronić jej dość delikatną strukturę i przedłużyć jej żywotność. Sprawdź także jak prawidłowo czyścić materiał i czym pomalować wiklinę, aby odzyskała utracony blask.
Podstawowa konserwacja wikliny polega na jej pielęgnacji. Najważniejsze jest oczyszczanie z kurzu, zanieczyszczeń i brudu, który łatwo dostaje się do plecionego materiału. Możesz systematycznie przecierać meble pędzlem lub miękką szczotką na sucho. Jak czyścić wiklinę na mokro? Wystarczy przetrzeć meble wilgotną ściereczką. Pamiętaj, aby nie stosować zbyt dużej ilości wody, która może uszkodzić strukturę wikliny. Podstawowa pielęgnacja wystarczy, aby utrzymać meble wiklinowe do salonu w dobrej kondycji przez wiele lat.
Nieco inaczej należy traktować meble ogrodowe wiklinowe. Kluczem do sukcesu jest regularność pielęgnacji. Wiklina jest na tyle delikatnym materiałem, iż nie będzie odporna na skomplikowane procesy konserwacyjne. Jak czyścić wiklinę z większymi zabrudzeniami? Usuniesz je przy pomocy papieru ściernego o delikatnej strukturze. Ubytki w lakierze lub farbie ochronnej możesz uzupełnić tym samym środkiem, który został użyty pierwotnie. Pamiętaj, że na okres zimowy meble ogrodowe wiklinowe warto zabezpieczyć nieprzemakalnym pokrowcem, a najlepiej schować w zadaszone miejsce.
Jedną z najszybszych metod na odnowienie mebli z wikliny jest pokrycie ich odpowiednią emalią. Czym malować wiklinę? Doskonale sprawdzą się farby do wikliny w dowolnym kolorze. Dokładne pomalowanie mebla umożliwi ci np. pistolet, który dotrze do zakamarków i zminimalizuje ryzyko powstania zacieków. Podobny efekt da ci farba w sprayu. Pamiętaj jednak, że oba sposoby malowania bezpiecznie jest przeprowadzać na zewnątrz – nie zabrudzisz przestrzeni w mieszkaniu.
Meble z wikliny możesz pomalować również zwykłą emalią, np. Śnieżka Supermal® Emalia Akrylowa przy użyciu miękkiego pędzla. Zajmie to nieco więcej czasu, jednak efekt będzie równie zadowalający. Aby nadać meblom wyjątkowego wyglądu, pomaluj je na kilka ciekawych odcieni. Przy pomocy taśmy malarskiej osłonisz wybrane fragmenty, a resztę pokryj wybranym kolorem. Nadaj przedmiotom drugie życie i uczyń je wyjątkowymi.
Czym malować wiklinę, jeśli nie chcesz zmieniać jej pięknego, naturalnego koloru? Przyda ci się odpowiedni produkt, który zabezpieczy meble przed odbarwieniem. To np. Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna VIDARON ochroni strukturę i sprawi, że codzienna pielęgnacja będzie znacznie łatwiejsza.
Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna VIDARON zabezpieczy meble przed działaniem promieni słonecznych, mrozu i śniegu oraz zapewnia trwały efekt dekoracyjny.
Jeśli odnawiasz stary mebel, który stracił połysk, przemyj go wcześniej wodą z octem i dokładnie osusz. Dopiero w następnym kroku możesz zastosować lakier do wikliny.