Malowanie drewna - instrukcje

Tutaj znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące malowania drewna i jego pielęgnacji. Poniżej znajduje się lista najczęściej zadawanych pytań wraz z krótkimi, ale wyczerpującymi odpowiedziami.

 
1Jak dobrze przygotować drewno do malowania?

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu powierzchni drewna do malowania wydłuży się czas działania preparatów ochronnych i dekoracyjnych. Zanim przystąpisz do malowania drewna musisz zadbać o to, by było ono gładkie, suche i czyste. Jego powierzchnię należy przeszlifować (papierem ściernym o ziarnistości 150 – 200 lub szlifierką) – pamiętaj, by wykonywać ruchy zawsze w kierunku włókien drewna. Należy pozbyć się wszystkich poprzednich warstw farb czy lakierów i dokładnie wygładzić drewno. Następnie bardzo starannie pozbądź się pyłu i sprawdź dłonią, czy powierzchnia drewna jest idealnie gładka – jeśli tak to jest gotowa do malowania.

.
2Jak malować drewno bejcą?
Malowanie drewna bejcą pozwala wydobyć z drewna jego naturalne piękno i uzyskać ciekawe efekty dekoracyjne. Aby osiągnąć zamierzony efekt pamiętaj o dokładnym przygotowaniu powierzchni do malowania – musi być czysta, gładka, sucha i pozbawiona kurzu powstałego przy szlifowaniu. Jeżeli drewno, które chcesz pomalować jest zażywiczone lub przetłuszczone koniecznie musisz przemyć je benzyną ekstrakcyjną i osuszyć. Staranne oczyszczenie powierzchni drewna z poprzednich warstw farb, oszlifowanie jej i zaszpachlowanie ubytków sprawi, że bejcowanie będzie łatwe i przyjemne, a efekt będzie zachwycający. Przed rozpoczęciem malowania Bejcą VIDARON starannie wymieszaj produkt aż do uzyskania jednolitego płynu. Aplikuj bejcę na drewno szmatką lub gąbką, równomiernie wcierając go w powierzchnię (nadmiar preparatu usuń). Bejca VIDARON umożliwia wykonywanie poprawek tuż po nałożeniu pierwszej warstwy. Jeśli zależy ci na uzyskaniu ciemniejszego odcienia nałóż dodatkową warstwę bejcy na powierzchnię drewnianą (nie jest konieczne szlifowanie międzywarstwowe). Aby zabezpieczyć pomalowane bejcą drewno użyj odpowiedni Lakier VIDARON.
3Jak malować drewno lakierobejcą?
Lakierobejcę powinno się nakładać na gładką, suchą, przeszlifowaną i odpyloną powierzchnię. Przed jej użyciem pozbądź się pozostałości po poprzednich warstwach (usuń stary lakier czy farbę za pomocą papieru ściernego lub szlifierki). Lakierobejcę VIDARON nakładaj pędzlem z naturalnym włosiem, zachowując odpowiedni (podany na opakowaniu) odstęp czasowy pomiędzy kolejnymi warstwami.
 

Malowanie mebli i zabawek Lakierobejcą Super Wydajną

Bejcowanie drewna Bejcą VIDARON

Malowanie drzwi Lakierobejcą Ochronno-Dekoracyjną