Lakierowanie jest jedną z najpopularniejszych metod wykańczania podłogi drewnianej. Zabezpiecza ją przed uszkodzeniami i tworzy elegancki efekt wykończenia. Jak lakierować parkiet, aby długo zachował szykowny wygląd. Jakie materiały niezbędne są do ochrony drewnianej podłogi? Ile warstw lakieru nakładać na parkiet i jak długo schnie lakierowana powierzchnia? Podpowiadamy w artykule.
Przejdź do następnych akapitów:
Drewniany parkiet nadaje wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Drewno jest eleganckie i daje wrażenie ciepła. Aby cieszyć się jego naturalnym pięknem przez lata musisz pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu go. Lakierowanie podłogi drewnianej jest jednym ze skuteczniejszych sposobów zabezpieczenia jej przed zniszczeniem. Technologie zastosowane we współczesnych produktach do lakierowania parkietu gwarantuje uzyskanie z ich pomocą powierzchni niezwykle odpornych na zarysowania i ścieranie.
Wiele osób zastanawia się, czy lepsze jest olejowanie czy lakierowanie parkietu? Olej do drewna staje się coraz częściej wybieranym środkiem do ochrony podłogi, jednak nie nadaje się do miękkiego rodzaju drewna – świerku, sosny, topoli czy wierzby. Lakier tworzy mocną warstwę ochronną, zabezpiecza przed ścieraniem, zarysowaniami i zabrudzeniami. Parkiet lakierowany jest bardziej trwały i wytrzymały niż parkiet olejowany. Oba te środki dają też inne efekty końcowe. Olejowanie drewna daje półmatowe wykończenie podkreślające piękno drewna. Z kolei lakierowanie zapewni efekt od wysokiego połysku po mat.
Przed lakierowaniem podłogi niezbędne jest jej odpowiednie przygotowanie. Zaopatrz się w:
Do nakładania lakieru potrzebujesz:
Newralgiczne miejsca zabezpiecz folią ochronną.
Jak lakierować podłogę drewnianą? Oto instrukcja, która przeprowadzi cię przez wszystkie etapy lakierowania parkietu.
Pierwszym etapem jest odpowiednie przygotowanie drewnianej podłogi przed nałożeniem na nią wybranego produktu. Podłogę należy kilkakrotnie przeszlifować papierem ściernym o rosnącej gradacji.
Pierwsze szlifowanie należy wykonać papierem o uziarnieniu 36-40 prowadząc maszynę pod kątem 45 stopni w stosunku do kierunku ułożenia klepek parkietu i włókien drewna.
Kolejne szlifowanie przeprowadź przy użyciu materiału o gradacji 60. Kierunek drugiego szlifowania powinien być odwrócony w stosunku do pierwszego o 90 stopni.
Ostatnie szlifowanie to szlifowanie wykończeniowe. Stosuje się do niego papier ścierny o gradacji 80-100. Ponownie zmień kierunek. Na koniec wyszlifuj trudnodostępne miejsca. Etap przygotowania podłogi drewnianej zakończ odkurzeniem pozostawionego pyłu.
Po zeszlifowaniu parkietu należy go uszczelnić szpachlą. Szpachla wyrówna powierzchnię parkietu i wypełni luki pomiędzy klepkami. W celu zrobienia szpachli wykorzystaj pył uzyskany podczas szlifowania i podkład Nitro. Mieszankę nałóż pacą ze stali nierdzewnej i pozostaw do wyschnięcia.
Powierzchnię po wyschnięciu przeszlifuj papierem ściernym o gradacji 120. Szlifierkę prowadź zgodnie z kierunkiem padania światła. Następnie wypoleruj parkiet siatką polerską o gradacji 120 i zamocuj listwy ścienne.
Wałkiem moherowym z krótkim włosiem nałóż pierwszą warstwę lakieru. Lakier nanoś w równym tempie, jednostajnymi ruchami i w jednym kierunku. Warstwę należy nałożyć równomiernie na całą powierzchnię parkietu.
Po nałożeniu lakieru rozprowadź lakier półsuchym wałkiem w kierunku przeciwnym do kierunku nakładania.
Kolejne warstwy nakładaj tą samą metodą po upływie minimum 12 godzin od nałożenia poprzedniej. Jednak zanim do tego przystąpisz przeszlifuj powierzchnię. Szlifowanie międzywarstwowe pozwoli ci uzyskać idealnie gładką powierzchnię. Gradację papieru dobierz do stopnia połysku lakieru.
Zazwyczaj opakowania produktów lakierniczych zawierają podstawowe informacje o tym, jak prawidłowo wykonać lakierowanie parkietu.
Ile warstw lakieru należy położyć, aby odpowiednio zabezpieczyć podłogę? Zazwyczaj wystarczą trzy warstwy produktu przy zachowaniu odpowiedniego tempa pracy. Zwróć uwagę, czy kolejne nakładane warstwy są równomiernie rozprowadzone.
Jak dużo czasu zajmuje lakierowanie parkietu? Ile schnie podłoga po kilkukrotnym pokryciu produktem? Świeżo zabezpieczona podłoga musi odczekać co najmniej trzy dni, jednak pełnię wytrzymałości osiąga po tygodniu. Warto zaczekać na całkowite utwardzenie lakieru, aż podłoga stanie się odporna na wszelkie zarysowania.