Malowanie drewnianego płotu
Czym pomalować płot drewniany – Malowanie drewnianego płotu
12 września 2017
Malowanie drewnianej altany
Czym pomalować altanę drewnianą – czym zaimpregnować altanę
16 listopada 2017

Jak malować elementy drewnianej architektury w ogrodzie?

Malowanie drewna z użyciem pędzla

Drewniana architektura ogrodowa wymaga zabezpieczenia, które ochroni drewno przed destrukcyjnym działaniem zmian temperatury, wilgoci, promieni UV, owadów i grzybów. Malowanie drewnianej altany czy ławki ogrodowej można wykonać samemu – potrzebna jest tylko znajomość preparatów do drewna i kolejności wykonywanych prac.

Przejdź do następnych akapitów:

Czyszczenie drewnianych elementów przed malowaniem

Pierwszą kwestią jest odpowiednie przygotowanie drewnianej powierzchni, którą chcemy pomalować. Przed malowaniem należy wyczyścić zarówno drewno surowe, jak i powierzchnie, które były już wcześniej malowane. Jeżeli widoczne są ubytki należy je wypełnić stosując VIDARON Szpachlę Do Drewna. Do czyszczenia używamy papieru ściernego o gradacji 150-200 w zależności od stopnia nierówności drewna (pracę przyśpieszy szlifierka). Po dokładnym oszlifowaniu drewna należy je oczyścić z pyłu. Jeżeli na powierzchni obecne są ślady żywicy, kleju lub tłuste plamy najlepiej pozbyć się ich za pomocą benzyny ekstrakcyjnej.

Czyszczenie drewna przy użyciu szlifierki mimośrodowej

Jakich preparatów użyć do malowania drewna w ogrodzie

Kiedy drewno jest czyste i gładkie można je pomalować odpowiednim preparatem do drewna, który zabezpieczy je przed pleśnią, sinizną, glonami, a także trudnymi warunkami atmosferycznymi i owadami. Do naniesienia pierwszej warstwy ochronnej należy wybrać wysokiej jakości środek, jak VIDARON Impregnat Ochronny.

Zobacz VIDARON środki do impregnacji drewna na zewnątrz: https://www.vidaron.pl/sklep/produkty/na-zewnatrz.html

Kiedy impregnat wyschnie na drewno można nanieść warstwę finalną. Jenak zanim to zrobimy drewno trzeba wcześniej przeszlifować. Szlifowanie międzywarstwowe usunie włókna drewna, które podniosły się po pierwszym malowaniu. Takie szlifowanie najlepiej wykonać papierem ściernym o gradacji około 320.

Preparaty do drewna marki Vidaron

Na tak przygotowane drewniane elementy architektury ogrodowej można nanieść warstwę wykończeniową. Drewno możemy pomalować kolorowym Impregnatem Do Drewna Ochronno – Dekoracyjnym Powłokotwórczym VIDARON, które nada mu matowe wykończenie podkreślające naturalny rysunek słojów. Kolejnym preparatem, który idealnie sprawdzi się jako finalna powłoka naszej architektury ogrodowej będzie VIDARON Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna. Do malowania drewna użytkowanego na zewnątrz pomieszczeń przeznaczony jest również VIDARON Lakier do drewna na zewnątrz. Lakier jest bardzo odporny na trudne warunki atmosferyczne, a także zarysowania i uszkodzenia mechaniczne.

Zobacz JAK POMALOWAĆ PERGOLĘ: https://malowaniedrewna.com.pl/jak-pomalowac-pergole/