Drewniane schody i balustrady stanowią ozdobę każdego domu. Dobrze komponują z metalem, aluminium, pasują do nowoczesnych i rustykalnych pomieszczeń. Z czasem jednak powierzchnia stopni łuszczy się i ściera, a na drewnie widać ślady użytkowania. W tym artykule dowiesz się, jak odnowić drewniane schody w prosty sposób.
Przejdź do następnych akapitów:
Właściciele drewnianych schodów rzadko decydują się na ich wymianę. Nowa konstrukcja wymaga szczegółowego projektu, znacznych nakładów finansowych oraz zaangażowania specjalistów. Budowa nowych schodów może wiązać się z wyłączeniem z użytkowania całego piętra domu na kilka dni lub tygodni.
Odnowienie schodów drewnianych to wart rozważenia pomysł, kiedy ich zużycie nie jest zbyt duże. Przed podjęciem decyzji jednak sprawdź, czy spełniają one wszystkie wymogi bezpieczeństwa. W przypadku zabytkowych konstrukcji niezbędna może być ekspertyza rzeczoznawcy. Niektóre elementy podtrzymujące deski mogą być spróchniałe lub przegniłe. Może się też okazać, że konieczna będzie wymiana drewnianych elementów nośnych, np. stopnic lub podstopnic. Oszacuj koszty – być może w przypadku zużycia wielu elementów, prościej i taniej będzie zbudować schody od nowa.
Renowacja schodów drewnianych to dobry wybór wtedy, gdy skrzypią podczas chodzenia lub wytarła się wierzchnia warstwa impregnacyjna. Jeżeli schody wymagają niewielkich poprawek, takich jak uzupełnienie elementów balustrady lub odświeżenie ich wierzchniej warstwy, zdecyduj się na ich renowację. Możesz zatrudnić profesjonalną firmę, lecz jeśli czujesz się na siłach, spróbuj odświeżyć je sam.
Przed przystąpieniem do odnawiania schodów, zabezpiecz pozostałą cześć mieszkania. Co prawda nie unikniesz konieczności sprzątania po remoncie, jednak dzięki użyciu folii ochronnej mniej kurzu i pyłu przedostanie się do pozostałych pomieszczeń.
Następnie przygotuj podłoże. W pierwszym kroku umyj dokładnie całą powierzchnię, zetrzyj łuszczące się elementy i postaraj się usunąć starą warstwę lakieru lub oleju. Na początku możesz do tego użyć gruboziarnistego papieru ściernego, jednak ostateczny szlif wykonaj za pomocą papieru o mniejszym uziarnieniu.
Jeśli pracujesz na dużej powierzchni, niezbędna będzie szlifierka, która w automatyczny sposób usunie poprzednią warstwę impregnacyjną. Odczekaj chwilę, aż kurz w całości osiądzie i zbierz go ze schodów przy pomocy wilgotnej bawełnianej ściereczki. Wszystkie ruchy wykonuj zgodnie z rysunkiem drewna. Możesz dodatkowo odtłuścić powierzchnię acetonem lub innym zmywaczem do drewna.
Dokładne usunięcie starej warstwy impregnatu pozwoli także na zniwelowanie niewielkich rys i zadrapań. Jeśli uszkodzenia są większe i trudno je zamaskować polerowaniem, uzupełnij nierówności Szpachlą Do Drewna VIDARON w zbliżonym kolorze. Jeśli nie posiadasz szpachlówki, możesz użyć kitu do drewna. Oba produkty są proste w użyciu i powszechnie dostępne.
Gdy schody skrzypią, spróbuj dokręcić lub docisnąć wszystkie ich elementy. Skrzypienie powodują luźne deski lub gwoździe, które wyrobiły się podczas użytkowania. Dokręć istniejące wkręty lub dołóż kilka nowych, by konstrukcja była w pełni stabilna. Miejsca po wkrętach ukryj pod zaślepkami lub przy pomocy szpachlówki.
Jak pomalować stare schody drewniane? Gdy już przygotowałeś powierzchnię pod malowanie, zdecyduj, czy chcesz mieć naturalne drewno, czy wolisz poeksperymentować. Do wzmocnienia lub zmiany koloru desek użyj Bejcy Do Drewna VIDARON. Bejca jest dostępna w wielu odcieniach, a intensywność wybarwienia możesz kontrolować ilością warstw położonych na schody.
Dzięki bejcy uzyskasz transparentną powłokę i podkreślisz naturalne słoje. Nie wymaga dużego doświadczenia – wybarwienie drewna jest jednolite i nie tworzą się nieestetyczne plamy. Nowoczesne produkty są szybkoschnące, nie są toksyczne i zawierają absorbery UV. Co jednak ważne, ostatecznie bejca powinna zostać zabezpieczona lakierem.
Jak pomalować stare schody drewniane? Jeśli chcesz zachować naturalny odcień dębu lub innego drzewa, użyj samego Lakieru Bezpokładowego VIDARON. Charakteryzuje się on wysoką trwałością i odpornością na ścieranie. Efekt, jaki możesz osiągnąć, to wysoki połysk, półmat lub mat. Po wybraniu produktu nanieś lakier pędzlem, wałkiem lub metodą natryskową. Poczekaj około 12 godzin, aż lakier wyschnie. Dla pełnej ochrony zastosuj 3 warstwy. Przed nałożeniem ostatniej, przetrzyj całość delikatnym papierem ściernym.
Pełny efekt widoczny jest po około 24 godzinach od ostatniego malowania. Warto odczekać ok. 3-5 dni, zanim zaczniesz użytkowanie. Dzięki temu lakier w pełni się zwiąże i będzie skutecznie chronił drewno. Biały pył podczas szlifowania świadczy o pełnym wyschnięciu lakieru. Pomieszczenie, w którym używałeś impregnatu, dokładnie wywietrz. Mimo że nowoczesne lakiery są praktycznie nietoksyczne, warto poczekać z korzystaniem z mieszkania do momentu zupełnego usunięcia zapachu.