Po latach użytkowania, drewniane drzwi tracą dawny blask i urok. Zamiast wymieniać je na nowe, zastanów się nad odnowieniem starej powierzchni. Jak to zrobić? Wystarczy, że zaopatrzysz się w niezbędne narzędzia, a cały proces będziesz mógł wykonać samodzielnie w kilka godzin. Dobierz odpowiedni produkt i przygotuj drzwi do renowacji. Który środek najlepiej nadaje się do odnawiania powierzchni drewnianej wewnętrznej, a który do zewnętrznej? Jak pomalować drzwi drewniane na biało, a jak podkreślić ich naturalną barwę?
Przejdź do następnych akapitów:
Drzwi drewniane, choć są niezwykle trwałe, w miarę upływu czasu mogą stracić swój pierwotny blask. Naruszenie ich powłoki wygląda nieestetycznie i prowadzi do uszkodzenia struktury drewna. Szczególne szkody mogą zajść w momencie kontaktu uszkodzonej powierzchni z wodą. Sytuację może naprawić renowacja i malowanie drzwi drewnianych.
Do odnowienia drzwi wykorzystać możesz wosk lub olej, który wnika w strukturę drewna, umożliwia swobodne oddychanie powierzchni, chroni przed wilgocią i wysychaniem. Pamiętaj, wosk i olej możesz zastosować tylko wtedy, gdy usuniesz poprzednie, stare powłoki lakiernicze.
Jeśli chcesz zabezpieczyć powierzchnię przed wilgocią i uszkodzeniem mechanicznym, a jednocześnie uwydatnić słoje – zdecyduj się na lakier do drzwi drewnianych.
Jak pomalować zarówno drzwi wewnętrzne jak i drzwi zewnętrzne? Do renowacji drzwi drewnianych przygotuj odpowiednie narzędzia, preparaty ochronne lub farbę. Niezbędne będą:
Malowanie drzwi drewnianych wewnętrznych wykonaj dwa lub trzy razy. Jeśli jednak przeprowadzasz renowację drzwi zewnętrznych, pamiętaj, aby przed pokryciem ich emalią, odpowiednio zabezpieczyć powierzchnię drewna. Zastosuj odpowiedni impregnat i lakier, które ochronią ją przed wewnętrznymi zagrożeniami, takimi jak ścieranie czy środki czyszczące.
Zanim przejdziesz do aplikacji lakieru lub farby do malowania drzwi, przygotuj ich powierzchnię. Wyjmij je z ościeżnicy i usuń metalowe elementy. Pozbądź się starej farby lub lakieru mechaniczne albo chemicznie. Ewentualne ubytki wypełnij masą szpachlową i pozostaw do wyschnięcia. Kolejno zeszlifuj i odpyl.
Jeśli drzwi są w stanie surowym, wystarczy, że wygładzisz je papierem ściernym o gradacji 150-200 i oczyścisz z pyłu.
Lakierowanie drzwi drewnianych to prosta czynność, która efektywnie odświeży ich wygląd. Aby zrobić to sprawnie, warto postępować zgodnie z instrukcją.
Planujesz odnowić drewno, które będzie użytkowane na zewnątrz? Zdecyduj się na lakierowanie drzwi drewnianych. Warto wcześniej zabezpieczyć je Impregnatem Ochronnym do drewna gruntującym VIDARON, który skutecznie ochroni drzwi przed sinizną, grzybami powodującymi głęboki rozkład drewna oraz owadami, technicznymi szkodnikami drewna.
Następnie nałóż lakier do drzwi drewnianych, np. Lakier Zewnętrzny VIDARON. Tworzy on trwałą, elastyczną i wodoodporną powłokę. Ma podwyższoną odporność na ścieranie, zarysowania, uszkodzenia mechaniczne oraz dodatkowo chroni przed słońcem, deszczem, śniegiem i mrozem.
Lakierowanie drzwi drewnianych warto wykonać dwukrotnie. Przed aplikacją drugiej warstwy zeszlifuj ponownie drzwi. Dzięki temu wygładzisz strukturę drewna. Pamiętaj, aby dokładnie odpylić powierzchnię.
Nałóż drugą, grubszą warstwę lakieru. Pozostaw do wyschnięcia.
Więcej informacji o lakierowaniu mebli znajdziesz na kanale VIDARON na YouTube
Drzwi drewniane, nawet te nadgryzione zębem czasu, mają w sobie niespotykany urok. Materiał jest trwały i wymaga jedynie okresowego odnowienia.
Pamiętaj, że kluczową czynnością jest odpowiednie przygotowanie powierzchni drewna a potem właściwe zabezpieczenie powierzchni.