lakierowanie podłogi drewnianej krok po kroku
Jak lakierować parkiet? Lakierowanie podłogi krok po kroku
11 września 2018
Impregnacja drewnianego płotu
Czym pomalować płot drewniany?
24 października 2018

Ługowanie drewna czyli jak wybielić drewno i uzyskać efekt starych desek

Jak wybielić drewno - Ługowanie drewna

Kolor drewna zmienia się wraz z upływem czasu. Duże nasłonecznienie sprawia, że ciemnieje lub traci kolor. Istnieje jednak wiele metod na odświeżenie drewna i nadanie mu nowego uroku. Jedną z nich jest ługowanie drewna, czyli wizualne rozjaśnienie i postarzenie. Jak wybielić drewno? Który ług wybrać? Podpowiadamy, jak w prosty sposób uzyskać efekt skandynawskiego parkietu.

Przejdź do następnych akapitów:

Na czym polega ługowanie podłogi?

Ługowanie drewna to jedna z  form zabezpieczenia i odnowienia powierzchni drewnianej. Polega na pokryciu emulsją, która chroni drewno przed nabieraniem ciemnej barwy, rozjaśnia, nadaje efekt postarzenia i podkreśla jego strukturę. Najczęściej wykonywane jest ługowanie parkietu, jednak ten sposób konserwacji drewna zastosować można również w przypadku mebli czy boazerii.

Ługowanie drewna podłogowego - jak wybielić drewno podłogowe

Biała ługowana podłoga w salonie

Jak wybrać ług?

Emulsją ługową nazywa się wodny rozwór soli kaustycznej lub wodorotlenku węgla. Ług często wzbogacony jest pigmentem białym lub szarym, który wzmacnia efekt wybielenia.

Wybierając emulsję zwróć uwagę na to, do jakiego typu drewna przeznaczony jest produkt. Inny posłuży do drewna iglastego (np. świerku, sosny), a inny do drewna liściastego (np. brzozy, buku). Procesowi ługowania poddać można również drewniane elementy zewnętrze – więźby dachowe czy drewutnie.

Dowiedź się więcej z artykułu: Ługowanie drewna – sprawdzony sposób na odnawianie drewnianych powierzchni

Ługowanie podłogi i mebli – jak przygotować powierzchnię?

Zanim rozpoczniesz ługowanie podłogi czy mebli, przygotuj powierzchnię do przyjęcia emulsji. Wyczyść, zeszlifuj, odpyl i wysusz drewno. Jeśli modernizujesz szafę czy kredens wystarczy przeszlifować mebel papierem ściernym. Jeżeli jednak odnawiasz duże powierzchnie, warto zastanowić się nad cyklinowaniem, szczególnie, kiedy deska jest surowa i zawiera nierówności. Drewno pomalowane lakierem lub farbą przed szlifowaniem potraktuj opalarką lub środkiem chemicznym, które zdejmą zbędną warstwę pokrycia.

Powierzchnię drewna sosnowego ścieraj bardzo delikatnie – zbyt mocne przyciskanie może spowodować powstanie nieestetycznych wgłębień. Pamiętaj o dokładnym odpyleniu powierzchni odkurzaczem z miękką końcówką. Dzięki temu emulsja wchłonie się równomiernie.

Jak wybielić drewno? Ługowanie drewna krok po kroku

Poniżej znajdziesz krótką instrukcję jak wybielić parkiet z drewna i uzyskać efekt starych desek.

Przed rozpoczęciem ługowania drewna zadbaj o odpowiedni strój roboczy. Ług jest preparatem silnie żrącym, który może spowodować oparzenia skóry oraz błon śluzowych oczu i gardła. Zadbaj o rękawice ochronne, maseczkę i kryte buty.

Ługowanie podłogi sosnowej i świerkowej, czyli drewna miękkiego oraz drewna twardszego – liściastego wygląda tak samo. Zeszlifowaną i odpyloną powierzchnię pokryj warstwą preparatu przy użyciu wałka malarskiego lub, odpornego na silne związki zasadowe, szerokiego pędzla.

Ług nakładaj wzdłuż słojów drewna jednolitą warstwą. Miejsca, w których substancja wsiąkła szybko pozostawiając suche plamy, pokryj emulsją ponownie. Po jednokrotnym, dokładnym rozprowadzeniu produktu odczekaj 2-5 godzin do wyschnięcia. Często jedna warstwa jest wystarczająca. Jeśli chcesz pogłębić efekt, możesz dołożyć kolejną warstwę.

Po ługowaniu drewno potrzebuje ok. 24 godziny do całkowitego wyschnięcia. Po upływie doby przetrzyj powierzchnię padem polerskim lub papierem ściernym o granulacji 140-180 i wszystko dokładnie odkurz. Nakładając ług bezwarunkowo stosuj się do zapisów zawartych na etykiecie produktu oraz w karcie technicznej.

Jak zabezpieczyć wybielone drewno?

Ługowanie drewna podłogowego lub mebli nie jest ostatecznym zabezpieczeniem powierzchni, która, nadal ma charakter drewna surowego i wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. W zależności od twoich oczekiwań, do ostatecznej ochrony drewna możesz zastosować  olej lub lakier do drewna.

Ługowaną powierzchnię możesz zabezpieczyć Olejem Do Drewna VIDARON, albo Lakierem Zewnętrznym VIDARON. Pamiętaj, że przed położeniem lakieru musisz przygotować powierzchnię. W tym celu zastosuj spirytusowy lub poliuretanowy lakier podkładowy. Efekt końcowy będzie zależał od tego, na który produkt do wykończenia się zdecydujesz. Olej podkreśli słoje drewna, a lakier zapewni wysoką odporność powierzchni na czynniki niszczące.