Co na balkon zamiast płytek? Wybierz drewno!
30 marca 2020
renowacja tarasu drewnianego instruktaż
Renowacja tarasu drewnianego – instruktaż krok po kroku
25 maja 2020

Jak zrobić huśtawkę ogrodową z kantówek? praktyczny instruktaż

Jak zrobić huśtawkę ogrodową z kantówek

Myślisz o zbudowaniu huśtawki ogrodowej dla dzieci lub żony? Świetnie! Twoja rodzina na pewno będzie nią zachwycona. Przeczytaj nasz krótki instruktaż, w którym piszemy, jak zrobić huśtawkę ogrodową krok po kroku oraz czym pomalować huśtawkę drewnianą.

Przejdź do następnych akapitów:

Montowałeś ostatnio większą konstrukcję z drewna i zostały ci kantówki? A może po prostu myślisz o budowie czegoś, co urozmaici pobyt w ogrodzie? W obydwu przypadkach świetnym pomysłem będzie własnoręcznie wykonana huśtawka ogrodowa. Jak zrobić taką konstrukcję? To wcale nie takie trudne! Poniżej piszemy, jak przygotować się do pracy, czym pomalować huśtawkę ogrodową oraz w jaki sposób samodzielnie ją zbudować.

Jak zrobić huśtawkę ogrodową z kantówek? Przygotowania

Zanim zaczniesz faktyczną pracę, musisz stworzyć projekt swojej huśtawki. Określ, ile posiadasz materiału, wymierz deski oraz zastanów się, jakiej wielkości ma być twoja huśtawka z kantówek.

Wymiary konstrukcji powinny być dopasowane do jej użytkowników – inaczej będzie wyglądać huśtawka ogrodowa dla dzieci, a inaczej taka dla dorosłych, która wyglądem może przypominać bujaną ławkę.

Czym pomalować huśtawkę drewnianą

Huśtawka ogrodowa drewniana – jak zrobić? Co będzie ci potrzebne?

Oprócz kantówek, czyli długich, struganych desek z surowego drewna, będą ci potrzebne jeszcze:

  • Łączniki do huśtawki kwadratowe – specjalne do belki z kantówek. Te elementy ułatwiają montaż belki.
  • Zawiesia – czyli specjalne haki przeznaczone do huśtawek. One również powinny mieć profil kwadratowy
  • Kotwy – elementy stabilizujące do zabudowy ogrodowej
  • Wkręty – najlepiej o wymiarach 8×80 mm
  • Siedzisko – jeżeli nie chcesz wykonywać go z drewna, możesz kupić np. wygodne siedzisko do huśtawki dla dzieci
  • Sznur jutowy – do przywiązania huśtawki np. do drzewa lub większej konstrukcji.

Liczba sztuk każdego z wyżej wymienionych elementów jest bezpośrednio zależna od twojego projektu – czyli tego, jak duża i jak bardzo rozbudowana ma być huśtawka. Na przykład do wykonania stelażu dla huśtawki o szerokości 200 cm wystarczą 4 drewniane belki o długości ok. 2,5 metra i średnicy 10 cm.

Zanim przeczytasz jednak, jak zrobić huśtawkę ogrodową z kantówek, przygotuj się na pomalowanie drewna. Farba do huśtawki ogrodowej powinna posiadać właściwości zabezpieczające przed wilgocią, czynnikami atmosferycznymi czy grzybami i pleśnią.

Farba do huśtawki ogrodowej, która będzie ci potrzebna, to Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna VIDARON do końcowego zabezpieczenia i nadania drewnu efektu dekoracyjnego.

Czym pomalować huśtawkę ogrodową?

Pamiętaj, że każde drewno, które narażone jest na czynniki atmosferyczne, należy wcześniej zabezpieczyć. Jaka farba do huśtawki ogrodowej będzie najlepsza? Pracę warto rozpocząć od zastosowania VIDARON Impregnat Ochronny Do Drewna Gruntujący. Następnie wypróbuj Lakierobejcę Ochronno-Dekoracyjną VIDARON z 6-letnią gwarancją ochrony.

Dlaczego, zastanawiając się, czym pomalować huśtawkę drewnianą, warto rozważyć użycie Lakierobejcy Ochronno-Dekoracyjnej VIDARON? Dlatego że ten produkt tworzy trwałą i elastyczną powłokę odporną na zarysowania oraz chroni przed słońcem, wodą, śniegiem oraz mrozem.

Wiesz już, jaka farba do huśtawki ogrodowej najlepiej zabezpieczy drewno przed potencjalnymi uszkodzeniami. Wreszcie nadszedł czas na budowę huśtawki!

Huśtawka ogrodowa drewniana. Jak zrobić konstrukcję?

Jeśli masz już gotowy projekt i wszystkie materiały, czas na zabranie się do pracy!

  • W pierwszej kolejności weź belkę, na której będzie zawieszona huśtawka z kantówek. Wymiary belki muszą być dokładnie określone, bo to od nich zależy ostateczna wielkość całej konstrukcji – wypróbuj kantówkę o wymiarach 9 x 9 cm. Nasuń na belkę mocowania łączniki oraz zawiesia. Dokręć je wkrętami.

Jak zrobić huśtawkę ogrodową?

  • Kolejny krok to umieszczenie kantówek w miejscu nóg huśtawki oraz dokręcenie ich wkrętami. Postaw konstrukcję na nogi i zdecyduj, w jaki sposób mają być rozstawione mocowania na liny.

Pamiętaj również, że w instrukcji, jak zrobić huśtawkę ogrodową krok po kroku, zawsze przewidziany jest etap stabilizacji huśtawki.

  • Aby to zrobić, należy wbić kotwy wzdłuż nóg oraz dokręcić je za pomocą wkrętów ciesielskich. W przypadku huśtawek dla dzieci przydatne będą zawiesie. To poręczne haki przeznaczone do huśtawek, które ustabilizują stelaż.

Upewnij się, że wybrane przez Ciebie materiały są dobrej jakości i zapewnią bezpieczeństwo użytkownikom huśtawki. W razie wątpliwości, jak dodatkowo zabezpieczyć huśtawkę, skonsultuj się ze specjalistą.

Kolejny etap to zawieszenie siedziska, uregulowanie lin i… gotowe!

Huśtawka ogrodowa drewniana - jak zrobić?

Gratulacje! Dotarłeś do końca instrukcji, w której zdradzamy, jak zrobić huśtawkę ogrodową. Teraz pozostaje już tylko wziąć sprawę w swoje ręce i zabrać się za montowanie.