Pędzel na pomalowanym na biało meblu
Malowanie mebli na biało z przecierką krok po kroku – Poradnik
25 października 2018
Farba akrylowa do drewna na zewnątrz - malowanie mebli balkonowych farbą akrylową
Farba akrylowa do drewna na zewnątrz – jak malować farbami akrylowymi podczas odnawiania mebli balkonowych
20 grudnia 2018

Jaki olej do drewna wybrać – Olej do impregnacji drewna na zewnątrz

Olej do drewna - malowanie drewna olejem

Jeżeli chcesz, aby drewniane elementy służyły ci przez wiele lat, a przy okazji wciąż pięknie wyglądały, zadbaj odpowiednio o ich pielęgnację wybierając odpowiedni olej do drewna. W tym celu niezbędnym produktem jest olej do impregnacji drewna. W poniższym tekście podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni preparat, aby zabezpieczyć drewno przed warunkami atmosferycznymi.

Przejdź do następnych akapitów:

Olej do drewna na zewnątrz

Podział olejów możliwy jest na postawie różnych parametrów. Podstawowym jest obecność barwnika – jeśli nie chcesz zmieniać koloru, to zdecyduj się na bezbarwny olej do drewna. Jeśli jednak zależy ci na przykład na przyciemnieniu i uwydatnieniu słojów, lub całkowitej zmianie barwy, to warto wybrać taki, który ma dodatek substancji barwiących. Olej Do Drewna marki VIDARON, oprócz bezbarwnej opcji, ma w swojej palecie do wyboru cztery naturalne odcienie, które doskonale imitują różnego rodzaju egzotyczne drewno. Preparat ten głęboko wnika i odżywia drewno oraz chroni przed deszczem i wilgocią.

Olej do drewna na zewnątrz można podzielić również na twardniejący i nietwardniejący. W składzie tych pierwszych znajdują się naturalne lub sztuczne żywice oraz rozpuszczalniki.  Z tego powodu charakteryzuje je silny, dość specyficzny zapach. Zabezpieczone takim olejem powierzchnie są chronione przed wilgocią i promieniowaniem UV. Z kolei oleje nietwardniejące, produkowane są na bazie takich składników jak olej słonecznikowy czy olej lniany. Do drewna nie przedostają się dzięki temu żadne toksyczne substancje. Drewno oczywiście także jest chronione przed działaniem warunków atmosferycznych, ale w mniejszym stopniu niż w przypadku preparatów twardniejących. Z tego powodu producenci olejów nietwardniejących często zalecają także późniejsze woskowanie.

Zastanawiając się jaki olej do drewna wybrać należy zwrócić uwagę na inne dostępne na rynku rodzaje olejów. To na przykład preparaty olejowo-woskowe, które składają się z naturalnych olei i wosków. Dzięki temu nie musisz wykonywać dwóch czynności (olejowania i woskowania). Ponadto na półkach sklepowych znajdziesz olej mineralny do drewna (czyli ciekłą parafinę), który jest bezwonny i bezbarwny.

Jakie powierzchnie możemy chronić olejem?

Olejowanie drewna to obecnie popularny sposób ochrony tego surowca. W zasadzie możliwości są nieograniczone. Olej możesz zastosować przy okazji ochrony drewna zarówno w ogrodzie jak i w domu. Sprawdzi się podczas impregnacji konstrukcji tarasowych czy różnego rodzaju altan ogrodowych. Olej do impregnacji z powodzeniem znajdzie zastosowanie podczas ochrony mebli ogrodowych – stołów, ławek czy huśtawek.

Zabezpiecza drewno przed warunkami atmosferycznymi, ogranicza pękanie i zabrudzenie jego powierzchni. Daje półmatowe wykończenie, które podkreśli naturalny wygląd drewna. Bez problemu ochronisz nim również drewniane ogrodzenia. Niemniej ważna jest ochrona drewna wewnątrz domu. Mimo, że na powierzchnie nie oddziałują silne warunki atmosferyczne, jak deszcz, śnieg czy mróz, to takie drewno także wymaga ochrony. Olej sprawdzi się wówczas jako środek zabezpieczający meble z surowego drewna, blaty kuchenne, deski do krojenia czy różnego rodzaju elementy dekoracyjne.