Każde drewno wskutek upływu czasu zmienia swój wygląd i kolor. To proces, który zależy głównie od nasłonecznienia danej powierzchni. Drewno często ciemnieje, tracąc swój pierwotny urok. Proces ten można jednak zatrzymać. Jak to zrobić? Najlepiej poprzez ługowanie drewna. Sprawdź, jak szybko i skutecznie wybielić drewno.
Przejdź do następnych akapitów:
Wiele osób, które poszukują idealnej metody na odświeżenie drewnianych elementów, zastanawia się, co to jest ługowanie drewna? Jest to jedna z metod jego chemicznego wybielenia, która polega na zmianie struktury materiału odpowiednią emulsją. Ług, czyli wodny roztwór zasady sodowej, należy wetrzeć w daną powierzchnię. Daje to długotrwały efekt.
Ługowanie drewna to metoda odnawiania, dzięki której uzyskasz niepowtarzalny efekt wybielenia powierzchni drewnianej. Nakładając odpowiedni ług do drewna, uwidocznisz jego strukturę i rozjaśnisz powierzchnię, która zachowa oryginalny i naturalny wygląd. Oprócz oczywistego efektu wybielenia, ług do drewna zatrzymuje proces jego żółcenia i ciemnienia.
Ługować możesz każdą powierzchnię wykonaną z drewna – zarówno podłogę, parkiet, boazerię czy blat. Wybielać możesz także wszelkiego rodzaju meble, od krzeseł czy szaf, aż po ławki, regały i biurka. Dzięki temu zyskają one niepowtarzalny, oryginalny i niezwykle modny wygląd na długi czas.
Niegdyś zarówno ług do drewna miękkiego, jak i ług do drewna twardego, przygotowywano samodzielnie. Należało rozpuścić wodorotlenek sodu, czyli sodę kaustyczną, w wodzie. Dziś w sklepach budowlanych dostępne są gotowe emulsje wzbogacone o mydła roślinne i wapienne. Część z nich zawiera pigment biały lub szary, który wzmacnia efekt wybielenia.
Przy zakupie produktu warto zwrócić uwagę na typ drewna, który zamierzasz pokryć substancją. Ługowanie drewna iglastego wygląda nieco inaczej niż wybielanie drewna liściastego i wymaga zastosowania odpowiedniego preparatu.
Ługowanie drewna sosnowego, świerku lub modrzewia, przeprowadź środkiem przeznaczonym do drzew iglastych – wybierz ług do drewna miękkiego. Ługowanie drewna dębowego, jesionu czy buku wykonaj, stosując ług do drewna twardego.
Wiesz już, co to jest ługowanie drewna, możesz więc zabrać się za odnawianie powierzchni.
Dokładnie wyczyść, zeszlifuj, odpyl i wysusz drewno do wilgotności sięgającej 14%. Jeśli zamierzasz ługować surową deskę podłogową, boazerię lub parkiet – wygładź powierzchnię drewna. Najlepiej dany obszar wycyklinuj lub przeszlifuj papierem ściernym – początkowo o granulacji 100-120, na końcu 160-180.
Jeśli planujesz przeprowadzić ługowanie drewna sosnowego lub innej, miękkiej nawierzchni, pamiętaj, aby nie przyciskać zbyt mocno, gdyż możesz stworzyć niepożądane wgłębienia. Jeżeli powierzchnia ługowana była wcześniej pomalowana farbą lub lakierem, koniecznie usuń wierzchnią warstwę odpowiednim środkiem chemicznym lub opalarką, a następnie wycyklinuj lub zeszlifuj.
Po wcześniejszym przygotowaniu powierzchni możesz rozpocząć ługowanie drewna. Preparaty do wybielania są silnie żrące – pamiętaj więc o odpowiednim ubiorze i zabezpieczeniu błon śluzowych, skóry oraz oczu.
Proces aplikacji produktu wygląda tak samo przy każdym rodzaju drewna. Równomiernie i dokładnie nakładaj na powierzchnię warstwę ługu przy zastosowaniu wałka malarskiego lub pędzla, odpornych na działanie związków zasadowych.
Aplikuj substancję wzdłuż słojów, dokładając więcej w miejsca, w które ług wsiąknie szybciej. Kiedy cała powierzchnia będzie lub pokryta pierwszą warstwą, odczekaj 2-5 godzin do wyschnięcia. Następnie możesz nałożyć drugą i trzecią warstwę.
Pamiętaj, że emulsja uwidacznia strukturę i usłojenie – jeśli przeprowadzasz ługowanie drewna dębowego lub innego, twardego rodzaju – nie będzie to zbyt widoczne, uważaj jednak na drewno miękkie, sosnowe.
Ługowanie drewna iglastego lub liściastego to proces, który wymaga czasu do wyschnięcia preparatu, zostaw więc powierzchnię na 24 godziny do wyschnięcia. Następnie zeszlifuj je padem polerskim lub papierem ściernym o granulacji 140-180.
Odkurz powierzchnię drewna i zabierz się za jego zabezpieczanie. Drewno bielone możesz pokryć emulsją mydlaną lub lakierem podkładowym, np. Vidaron Podkład Nitro, który zamknie pory drewna oraz ochroni je przed wilgocią i wchłanianiem zanieczyszczeń.
Jest także drugi, równie skuteczny sposób na zabezpieczenie drewna po ługowaniu. Preparaty stosowane w tym przypadku to np. Olej Do Drewna Vidaron. Pamiętaj jednak, że stosując tę metodę, możesz przyciemnić drewno.