Bejca do drewna kolory
Bejca do drewna kolory. Jaki wybrać? Który sprawdzi się najlepiej?
22 listopada 2019
czym pomalować wiklinę - odświeżanie mebli wiklinowych
Czym pomalować wiklinę? – odświeżamy meble wiklinowe
27 listopada 2019

Malowana imitacja słojów drewna – jak szybko upiększyć powierzchnię?

Malowana imitacja słojów drewna

Marzy ci się piękny, drewniany mebel z niepowtarzalnym wzorem słojów? Nie musisz kupować nowego elementu wyposażenia za krocie. Malowana imitacja słojów drewna pozwoli ci uzyskać naturalny, piękny efekt na różnorodnych powierzchniach.

Przejdź do następnych akapitów:

Słojowanie – piękny rysunek drewna na wybranej powierzchni

Jeśli masz w swoim domu meble, które straciły swój pierwotny urok, możesz odnowić je tak, aby znowu stanowiły dekoracyjny element w twoim wnętrzu. Jedną z metod, która pozwoli ci uzyskać niepowtarzalny efekt na umeblowaniu jest słojowanie, dzięki któremu uzyskasz piękny rysunek drewna niemalże na każdej powierzchni. Nawet, jeśli posiadasz meble wykonane z płyt drewnopodobnych, możesz przerobić je tak, aby wizualnie przypominały naturalne, piękne drewno.

słojowanie drewna

Słojowanie to sposób na odrestaurowanie wielu elementów wnętrza. Aby uzyskać zamierzony efekt, warto wcześniej wypróbować technikę na kawałku deski lub innej powierzchni. Malowana imitacja słojów drewna może nie wyjść idealnie za pierwszym razem – sztuka wymaga odpowiednich ruchów ręką. Jeśli ją opanujesz, będziesz mógł tworzyć imitacje słojów na każdej powierzchni.

Malowana imitacja słojów drewna – co przygotować?

Aby uzyskać piękny efekt usłojenia niezbędny ci będzie przyrząd do imitacji słojów drewna. To specjalistyczna guma z charakterystycznym żłobieniem, która przy odpowiednim zastosowaniu pozwala uzyskać efekt naturalnego drewna. Stempel do dekoracji – słoje drewna to niezastąpiony gadżet, który na większości powierzchni wyczaruje niepowtarzalny kształt przekroju drzewa.

imitacja słojów drewna

Do odnowienia mebli potrzebna będzie ci farba do podłoża, która nada jednolite tło kolorystyczne oraz farba nawierzchniowa w wybranym przez ciebie kolorze, którą wykonane będą słoje. Realistyczny efekt da również bejca, którą możesz zaaplikować także na powierzchnię szklaną lub metalową. To produkt, który bazuje na połączeniu naturalnych olejów z rozpuszczalnikiem o niskiej zawartości aromatów. Formuła emalii pozwoli ci uzyskać efekt dekoracyjny w łatwy i szybki sposób. Bejca do imitacji drewna tworzy bezbarwną powłokę, która zabezpiecza drewno przed zniszczeniem. Aby ochronić udekorowaną powierzchnię warto pokryć ją odpowiednim preparatem.

Słojowanie – krok po kroku

Jak zabrać się do pracy? Przygotuj wszystkie niezbędne akcesoria i postępuj według poniższych instrukcji:

  • Na początek pokryj wybraną powierzchnię farbą podkładową w wybranym kolorze – to baza do dalszych kroków.
  • Aby struktura jak najbardziej przypominała powierzchnię drewnianą możesz odznaczyć równoległe linie, oddalone od siebie o określoną wartość. Dzięki temu powierzchnia będzie przypominać drewniane deski. Linie łatwo narysujesz nożykiem lub jakimkolwiek ostrzem – stworzysz delikatne fugi.
  • Na przygotowaną wcześniej powierzchnię możesz nałożyć usłojenie. Na tym etapie niezbędny jest stempel do imitacji słojów drewna. Pracuj etapami, aby emalia nie wyschła zbyt szybko. Pomaluj jeden pas wybranym kolorem. Weź stempel do dekoracji – słoje drewna, przyłóż go do krawędzi odnawianego przedmiotu i ściągnij nim farbę do drugiej krawędzi. Podczas ściągania farby mocno przyciskaj gumę do podłoża i zmieniaj kąt jej nachylenia poprzez ruch nadgarstka. Powtórz czynności na każdym wyznaczonym pasie.
  • Na koniec pokryj powierzchnię warstwą zabezpieczającą, najlepiej lakierem bezbarwnym.
  • Aby podkreślić wyjątkowość mebla, możesz ozdobić go zadrapaniami i uszkodzeniami, czym uzyskasz niezwykle naturalny efekt.

słojowanie krok po kroku

Jeśli do swoich działań nie chcesz wykorzystywać zwykłej farby idealna będzie bejca do imitacji drewna, np. Bejca do drewna Vidaron. Wyróżnia się wysoką przyczepnością do powierzchni – cecha ta umożliwia wykonywanie drewnopodobnych imitacji na różnorodnych materiałach – na szkle, plastiku i metalu.

Rozprowadź produkt na wybranej powierzchni. Do wykonania imitacji słojów niezbędny będzie stempel do dekoracji – słoje drewna, który należy przeciągnąć po powierzchni tak samo, jak w przypadku aplikacji farby. Ściągaj bejcę od jednej krawędzi do drugiej, zmieniając kąt nachylenia stempla. Na koniec pokryj powierzchnię trwałym lakierem. Uzyskany efekt doskonale imituje drewno – daje niezwykle realistyczny efekt, który będzie cieszył oko przez długie lata.