Zastanawiasz się, czym pomalować lakierowane drzwi? Widzisz, że drewno w twoim domu wymaga już renowacji? Zależy ci na tym, żeby szybko i bez większych trudności przywrócić świetność drewnianym elementom w twoim mieszkaniu? Poznaj sprawdzone sposoby na malowanie lakierowanego drewna zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, dowiedz się, jak krok po kroku przygotować drewno do lakierowania, jak wybrać odpowiedni produkt i czy rzeczywiście malowanie lakierobejcą na lakier to dobry pomysł.
Przejdź do następnych akapitów:
Zanim zaczniesz malować drewno, ważne, żebyś je odpowiednio do tego przygotował. Jak to zrobić? Wystarczy, że będziesz pamiętał o dwóch krokach.
Najpierw czyszczenie – usuń poprzednie powłoki lakieru czy farby. W zależności od powierzchni możesz użyć do tego różnych narzędzi: szlifierki, papieru ściernego, lub cykliniarki (w przypadku podłogi). Powstały pył usuń wilgotną szmatką albo odkurzaczem. Odpowiednie wyczyszczenie i zmatowienie drewna zapewni lepszą przyczepność, trwałość i estetykę nowej farby.
Drugi ważny krok to odtłuszczanie powierzchni – codzienne użytkowanie drewna zostawia na nim tłuste ślady, np. po jedzeniu czy środkach do czyszczenia i nabłyszczania. Mniejsze zabrudzenia możesz w prosty sposób usunąć płynem do mycia naczyń lub szarym mydłem. W przypadku głębszych zabrudzeń użyj benzyny ekstrakcyjnej.
Niestety lakierobejca na lakierowaną powierzchnię to nie jest dobre rozwiązanie. Radzimy, abyś nakładał ją na surowe drewno, ponieważ w innym wypadku mogą wystąpić różne niedoskonałości, np. pęknięcia, zgrubienia. Malowanie lakierowanej boazerii lakierobejcą również się nie sprawdza. Jeżeli chcesz odnawiać drewno na zewnątrz, bezpiecznie będzie, jeżeli najpierw zabezpieczysz je impregnatem, a następnie lakierobejcą. W ten sposób lepiej ochronisz je przed czynnikami atmosferycznymi.
Krok 1 – przygotuj odpowiednie pomieszczenie i zabezpiecz je folią ochronną. Jeżeli chcesz malować na zewnątrz, pamiętaj, że temperatura podłoża i otoczenia musi wynosić od +5°C do +30°C i nie może być zbyt wilgotno.
Krok 2 – oczyść i odtłuść powierzchnię, którą chcesz pokryć lakierobejcą (zgodnie z zaleceniami powyżej).
Krok 3 – zabezpiecz powierzchnię impregnatem, np. Impregnat Ochronny Gruntujący VIDARON
Krok 4 – wybierz odpowiednią lakierobejcę, np. Lakierobejcę Ochronno-Dekoracyjną VIDARON, która zapewnia trwałą i elastyczną powłokę i jest bardzo łatwa w aplikacji. Produkt dokładnie wymieszaj.
Krok 5 – wybierz właściwe narzędzia. Do malowania możesz wykorzystać pędzel, wałek lub natrysk.
Krok 6 – Zacznij malowanie. Kolejne warstwy nakładaj z zachowaniem 12-godzinnych odstępów. Po każdej warstwie przeszlifuj powierzchnię papierem ściernym i odkurz.
Zastanawiasz się, czy na lakierobejcę można położyć lakier? Można. Jednak pamiętaj, aby drewnianą powierzchnię odpowiednio przygotować, o czym mówiliśmy wcześniej. W zależności od miejsca aplikacji, wybierz lakier zewnętrzy lub wewnętrzny. Ważne, aby był on bezpieczny dla środowiska.