Farba akrylowa do drewna na zewnątrz - malowanie mebli balkonowych farbą akrylową
Farba akrylowa do drewna na zewnątrz – jak malować farbami akrylowymi podczas odnawiania mebli balkonowych
20 grudnia 2018
Olej czy lakier do drewna – co wybrać
Olej czy lakier do drewna – co wybrać?
16 kwietnia 2019

Malowanie lakierowanego drewna – uzyskaj olśniewający połysk

jak malować lakierowane drewno

Zastanawiasz się, czym pomalować lakierowane drzwi? Widzisz, że drewno w twoim domu wymaga już renowacji? Zależy ci na tym, żeby szybko i bez większych trudności przywrócić świetność drewnianym elementom w twoim mieszkaniu? Poznaj sprawdzone sposoby na  malowanie lakierowanego drewna zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, dowiedz się, jak krok po kroku przygotować drewno do lakierowania, jak wybrać odpowiedni produkt i czy rzeczywiście malowanie lakierobejcą na lakier to dobry pomysł.

Przejdź do następnych akapitów:

Malowanie lakierowanego drewna – jak odpowiednio przygotować powierzchnię?

Zanim zaczniesz malować drewno, ważne, żebyś je odpowiednio do tego przygotował. Jak to zrobić? Wystarczy, że będziesz pamiętał o dwóch krokach.

Najpierw czyszczenie – usuń poprzednie powłoki lakieru czy farby. W zależności od powierzchni możesz użyć do tego różnych narzędzi: szlifierki, papieru ściernego, lub cykliniarki (w przypadku podłogi). Powstały pył usuń wilgotną szmatką albo odkurzaczem. Odpowiednie wyczyszczenie i zmatowienie drewna zapewni lepszą przyczepność, trwałość i estetykę nowej farby.

Drugi ważny krok to odtłuszczanie powierzchni – codzienne użytkowanie drewna zostawia na nim tłuste ślady, np. po jedzeniu czy środkach do czyszczenia i nabłyszczania. Mniejsze zabrudzenia możesz w prosty sposób usunąć płynem do mycia naczyń lub szarym mydłem. W przypadku głębszych zabrudzeń użyj benzyny ekstrakcyjnej.

Malowanie lakierowanego drewna

Jak pomalować lakierowane drewno?

Lakierobejca na lakierowaną powierzchnię – czy to dobry pomysł?

Niestety lakierobejca na lakierowaną powierzchnię to nie jest dobre rozwiązanie. Radzimy, abyś nakładał ją na surowe drewno, ponieważ w innym wypadku mogą wystąpić różne niedoskonałości, np. pęknięcia, zgrubienia. Malowanie lakierowanej boazerii lakierobejcą również się nie sprawdza. Jeżeli chcesz odnawiać drewno na zewnątrz, bezpiecznie będzie, jeżeli najpierw zabezpieczysz je impregnatem, a następnie lakierobejcą. W ten sposób lepiej ochronisz je przed czynnikami atmosferycznymi.

Jak użyć lakierobejcy, by uzyskać zadowalający efekt?

Krok 1 – przygotuj odpowiednie pomieszczenie i zabezpiecz je folią ochronną. Jeżeli chcesz malować na zewnątrz, pamiętaj, że temperatura podłoża i otoczenia musi wynosić od +5°C do +30°C i nie może być zbyt wilgotno.

Krok 2 – oczyść i odtłuść powierzchnię, którą chcesz pokryć lakierobejcą (zgodnie z zaleceniami powyżej).

Krok 3 – zabezpiecz powierzchnię impregnatem, np. Impregnat Ochronny Gruntujący VIDARON

 

Krok 4 – wybierz odpowiednią lakierobejcę, np. Lakierobejcę Ochronno-Dekoracyjną VIDARON, która zapewnia trwałą i elastyczną powłokę i jest bardzo łatwa w aplikacji. Produkt dokładnie wymieszaj.

 

Krok 5 – wybierz właściwe narzędzia. Do malowania możesz wykorzystać pędzel, wałek lub natrysk.

Krok 6 – Zacznij malowanie. Kolejne warstwy nakładaj z zachowaniem 12-godzinnych odstępów. Po każdej warstwie przeszlifuj powierzchnię papierem ściernym i odkurz.

Czy na lakierobejcę można położyć lakier?

Zastanawiasz się, czy na lakierobejcę można położyć lakier? Można. Jednak pamiętaj, aby drewnianą powierzchnię odpowiednio przygotować, o czym mówiliśmy wcześniej. W zależności od miejsca aplikacji, wybierz lakier zewnętrzy lub wewnętrzny. Ważne, aby był on bezpieczny dla środowiska.

­