jak malować lakierowane drewno
Malowanie lakierowanego drewna – uzyskaj olśniewający połysk
21 lutego 2019
Bielenie drewna – jak to zrobic krok po kroku
Bielenie drewna – jak to zrobić krok po kroku?
17 maja 2019

Olej czy lakier do drewna – co wybrać?

Olej czy lakier do drewna – co wybrać

Drewniane wykończenie kuchni lub salonu to jeden z najmodniejszych obecnie trendów aranżacji wnętrz. Możesz wybierać spośród wielu produktów i elementów – drewniane podłogi, naturalne blaty kuchenne, stoły lub fronty, a także gustowne dodatki. Jeśli odpowiednio zabezpieczysz drewniane powierzchnie, posłużą ci bardzo długo. Pojawia się wiele pytań. Co wybrać – olej do konserwacji drewna czy lakier? Jakie są plusy i minusy każdego z tych rozwiązań i o czym warto pamiętać?

Przejdź do następnych akapitów:

Olej czy lakier do drewna? Oto jest pytanie!

Podłogi i blaty drewniane możesz wykończyć lakierem lub olejem. Każda metoda ma swoich zwolenników i wrogów. Lakiery pozwalają na większą zmianę koloru drewna i wyeksponowanie poszczególnych jego walorów. Lakiery rozpuszczalnikowe nadają drewnu ciepły odcień i doskonale podkreślają rysunek słojów, modelując ich kolor. Lakiery wodne sprawdzą się wtedy, gdy zależy ci na jak największej naturalności.

Lakiery matowe, półmatowe i błyszczące mają taka samą trwałość – błyszczące pasują do nowoczesnych wnętrz, a jednocześnie optycznie powiększają małe pomieszczenia. Do rustykalnych aranżacji lepiej pasują matowe lub półmatowe wykończenia, które dodają ciepła i przytulności.

Lakierowanie parkietu

Co wybrać do parkietu – olej czy lakier?

Oleje nadają drewnu wyrazistość – dzięki nim osiągniesz bardziej naturalny efekt. Olejowane podłogi są mniej błyszczące, jednak z dodatkiem wosku pozwalają na uzyskanie lekkiego połysku. Trzeba pamiętać, że efekt końcowy w większości zależy od stopnia przygotowania podłoża tj. im bardziej wypolerowane, tym uzyskamy wyższy połysk. Powierzchnie pokryte olejem wymagają częstszej konserwacji, jednak regularnie czyszczone i zabezpieczane pozwalają w szybki sposób usunąć z nich zabrudzenia lub niewielkie uszkodzenia.

Olej do konserwacji drewna – przeznaczenie i zastosowanie

Oleje do konserwacji drewna mają różną trwałość. Oleje rozpuszczalnikowe mocniej i głębiej wnikają w drewno, dlatego są polecane do powierzchni często eksploatowanych, schodów i tarasów. Ze względu na intensywny zapach częściej wykorzystuje się je na powierzchniach zewnętrznych. Oleje charakteryzują się podwyższoną odpornością na ścieranie oraz mają odpowiednią powłokę, która chroni przed grzybami, pleśnią, sinizną i glonami. Mają wysoką zawartość filtrów anty UV oraz zatrzymują wilgoć. Nie powinny jednak być stosowane na powierzchniach, które mają stały kontakt z gruntem lub wodą.

Aby uzyskać zadowalający efekt, odtłuść, dokładnie oczyść i wygładź olejowaną powierzchnię. Przed aplikacją przeszlifuj drewno wzdłuż słojów drobnym papierem ściernym (o grubości 120–200) i wypoleruj. Ważne, aby drewno było dobrze wysuszone – wilgotne będzie gorzej chłonąć olej.

Olej nanieś przy pomocy pędzla lub gąbki. Nałóż dwie lub trzy warstwy, zachowując odpowiedni czas pomiędzy aplikacjami. Po około 15 minutach od nałożenia oleju przetrzyj powierzchnię bawełnianą ściereczką, która usunie nadmiar produktu. Pełne wyschnięcie otrzymasz po około 24 godzinach. Czas schnięcia zależy od wielu czynników, takich jak wilgotność pomieszczenia, temperatura otoczenia i rodzaj drewna.

Lakier do drewna – przeznaczenie i zastosowanie

Lakiery są powszechnie uznawane za trwalsze i bardziej odporne od olejów. Dają też możliwość uzyskania grubszej powłoki, która, w zależności od stopnia dobranego połysku lakieru, dobrze odbija światło, a więc rozjaśnia i optycznie powiększa wnętrze.

Nowoczesne lakiery szybkoschnące nie wymagają dodatkowego gruntowania i łatwo się rozprowadzają. Czas schnięcia wynosi około 4 godzin. Minusem powierzchni lakierowanych jest to, że w przypadku potrzeby odświeżenia lakierowanych powierzchni, musisz całkowicie zetrzeć starą powierzchnię. Najlepszą metodą jest cyklinowanie. Wiąże się to ze znaczną ilością kurzu w domu i najczęściej wymaga pomocy specjalistów.

Lakierowanie jest popularne na dużych powierzchniach, w salonach, podczas zabezpieczania podłóg, schodów oraz drewnianych powierzchni w łazienkach. Podłóg lakierowanych nie musisz dodatkowo impregnować – wystarczy przemyć je wilgotną ściereczką.

Podkład pod lakier do drewna – kiedy go używać?

Drewniana podłoga wchodzi w reakcje ze składnikami zawartymi w lakierach, dlatego dobrze jest wykorzystać podkład pod lakier do drewna szczególnie kiedy wybrany lakier tego wymaga – patrz treść etykiety. Dzięki ewentualnie zastosowanemu podkładowi nie zmieni ono swojej barwy i będzie jak najbardziej naturalne. Podkładu bardzo często używa się do egzotycznych gatunków drewna. Wypełnia on przestrzenie i pory w drewnie oraz zapobiega zapadaniu się lakieru i zwiększa przyczepność finalnej warstwy lakieru.

W zależności od rodzaju drewna, stopnia eksploatacji powierzchni i celów użytkowania zdecyduj się lakier lub olej. Obie metody potrafią skutecznie chronić drewno, dodają mu blasku i dają ciekawy efekt wykończenia. Pamiętaj o dobrej jakości produktach, które zabezpieczą naturalne powierzchnie na dłużej.